1 MİLYON ADET SATIŞ HAYAL Mİ?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

teknolojide büyük sıçramalar yaratacak yatırımlara geçilmesi şart. Vakit her geçen gün daralıyor.”

“OYAK olarak tek hedefimiz her yıl kârlı biçimde büyümeye devam etmektir” diyen OYAK Otomotiv ve Çimento Şirketleri Yönetim Kurulu Başkanı Celal Çağlar ile gelecek planlarını, çimento ve otomotiv pazarlarındaki son gelişmeleri ve global dengeleri konuştuk:

Yönetimi size bağlı 14 şirket var. Kaç milyar TL’lik ciroyu yönetiyorsunuz?

Çimento ve otomotiv grubunda toplam 14 şirket var. OYAK Renault’da payımız yüzde 49 olduğu için bunu Fransızlar konsolide ediyor. Renault MAİS ve Orfin’de yüzde 50 ve 51 payımız olduğu için biz konsolide ediyoruz. Tüm bunları hesaba kattığımızda, çimento ve otomotiv grubunun 2014 yılı kombine cirosu 15 milyar TL’den fazla oldu. Bu rakam Türkiye’deki birçok holdingden çok daha büyüktür. Tabii bunun büyük bölümü otomobilden geliyor. Biz holding değiliz. Bir emeklilik fonuyuz. Nakit varlıkları bir kenara koyup sadece şirketleri ele aldığımızda, otomotiv ve çimento grubunun payı, yaklaşık yüzde 50’dir.

2014 yılı hem OYAK hem otomotiv ve çimento grubu için nasıldı?

Ben 2015 itibarıyla OYAK’taki 15’inci yılıma girdim. 2000 yılında CEO’muz Coşkun Bey ile yeni bir takım olarak gelmiştim. Diyebilirim ki 2014, şirketler bazında OYAK için son 14 yılın en iyisiydi. Tüm sektörlerimiz için çok iyi bir yıl olduğunu söyleyebilirim. Biz, 290 bin kişilik bir emeklilik fonuyuz ve bizim ölçümüz bu emeklilik fonuna yaptığımız katkı oranıdır. Nema oranı, 2013 sonunda yüzde 15,3 idi. 2014 sonu itibarıyla ise kesinlikle yüzde 15’in üzerinde olacaktır.

Sizce 2014’ün OYAK için “en iyi yıl” olmasının nedenleri ne? Çünkü birçok sektör için zor bir yıldı.

Bu noktada birçok farklı faktör etkili… Siz dünyanın en iyi koşucusu da olsanız, örneğin hava şartları

VERGİ YÜKÜ ÇOK FAZLA

Yıllardır otomotivde iç pazarda 1 milyon satış hedefimiz var. Ama şu bir gerçek ki bu tamamen hükümet politikasıyla alakalı bir konu. Bugün siz 2 litrenin üzerinde bir otomobil alıyorsanız, aracın değeri 100 bin ise 145 bin vergi ödüyorsunuz. Yüzde 145 vergiden bahsediyoruz. Dolayısıyla burada yapabilecek çok fazla bir şey yok.

1 MİLYON ZOR

Birkaç ay önce Maliye Bakanı’nın bizzat kendi açıklaması var. “Şu anda ÖTV’yi artırmayı düşünmüyoruz. Ama büyük rakamları, milyonları aşarsa o zaman bakarız” diyor. Eğer siz satışlar arttıkça vergileri yükseltirseniz, Türkiye hiçbir zaman 1 milyon adede ulaşamaz. Ama “Satışlar artsa da vergiye dokunmayacağım” derseniz, bu 2 noktada olumlu sonuç verir. Hem satışları artırır hem üretim de artacağı için Türkiye’ye yatırım gelir.

YATIRIMSIZ OLMAZ

“Türkiye 2023’te şu kadar otomobil üretecek, şu kadar ihracat yapacak” diyoruz. Bu havada 2023 hedeflerine ulaşmak için Türkiye’ye çok ciddi yatırımın gelmesi gerekiyor. Başka türlü olamaz. Türkiye’ye otomotiv yatırımının gelebilmesi için de iç pazardaki 1 milyon sınırının mutlaka ve mutlaka aşılması gerekiyor. Ama vergi politikanız böyle devam ederse nasıl aşılır? Bunların hepsi tercih meselesi.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.