“DAHA AKILCI OLMALIYIZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

POTANSİYEL YÜKSEK

Türkiye, potansiyeli çok yüksek bir ülke. Bir dönem bu potansiyelini çok iyi kullandı. 2003-2010 arası nispeten daha sakin ve öngörülebilir bir dönemdi. Ama 2010’lu yılların başından itibaren eski volatil günlere geri döndük. Bu özellikle benim jenerasyonumdaki yöneticiler için yeni bir şey değil. Çünkü çok antrenmanlıyız.

MEHTER ADIMLARI

Şunu söylemekte bir beis görmüyorum: Türkiye 2008’e kadar gerçekten çok iyi gitti. Ama 2008’den beri mehter adımları gibi 1 ileri 2 geri gidiyoruz. Bunu rakamlar da gösteriyor. Reel anlamda 2008’den beri ne insanların ne şirketlerin gelirleri artıyor. Türkiye o yıldan beri herhangi bir sıçrama yapmadı. Artık 2015’te büyük sıçramalar yaratacak yatırımlara geçilmesi şart. Vakit her geçen gün daralıyor.

ADAPTASYON KRİTİK

Tabii sonuçta kontrol edemediğiniz gerçekler de vardır. Örneğin dolar kurunu kontrol edemeyiz. Buna ancak adapte olabiliriz. Çünkü zeka, adaptasyon yeteneğidir. Türkiye’nin de bu konuda adaptasyon yeteneğinin yüksek olduğunu düşünüyorum. O yüzden 2008’de tüm dünya krizle kavrulurken biz teğet geçebilmiştik. Kolay adapte olan bir sanayimiz var.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.