Kulaktan kulağa satışları yüzde 13 artırıyor

Capital (Turkey) - - MEDIA PULSE -

ikago merkezli Ağızdan Ağıza Pazarlama Derneği’nin (WOMMA) bu yıl gerçekleştirdiği zirvede ağızdan ağıza pazarlamanın satışları yüzde 13 artırdığı duyuruldu. WOMM (Ağızdan Ağıza Pazarlama) her yıl Amerika Birleşik Devletleri’nde 6 trilyon dolarlık bir tüketim artışı yaratıyor.

Yüz yüze yapılan sohbetlerin, ölçümlenmesi ne kadar zor olsa da daha etkili olduğu bir kere daha ispatlanmış oluyor. WOMM, reklam çalışmalarının gücünü artırıyor ve geleneksel reklamdan çok daha kısa sürede etkisini gösteriyor. Buna göre 2007 yılında kurulan Türkiye’nin ilk ağızdan ağıza pazarlama ajansı Fikrimuhim Yönetici Direktörü Nurgül Usta ile konuştum.

Usta, ağızdan ağıza pazarlamanın marka hakkında olumlu konuşturan, gündem yaratan ve markaya değer katan oldukça etkili bir pazarlama yöntemi olduğunu belirtiyor. “Unilever, PepsiCO gibi vizyoner ve global markaların ağırlığı daha büyük elbette. WOMM özellikle hızlı tüketim ürünlerinde ve kozmetikte daha yoğun tercih ediliyor. Oysa tüketici tavsiyesinin etkili olduğu pek çok sektör ve marka için WOMM yapılabilir” diyor.

Nurgül Usta, şöyle devam ediyor: “Ancak günümüzde sosyal medyanın yeri de yadsınamaz. Biz WOMM projesi süresince online alanda da etkili bir yayılım yapıyoruz. Bu süre içinde şirketlerin sosyal medya ajansı gibi çalışıyoruz. Çeşitli kurgularla kampanya boyunca etkili oyunlar, yarışmalar, kampanyalar düzenliyoruz.

Online WOMM bacağıyla kampanya boyunca sosyal medyada marka ve markanın özellikle söylemek istediği konular hakkında bir tavsiye dalgası yayılıyor. Bunun da bilinirlik ve satın almaya ciddi katkısı oluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.