“DÜNYA NELERİ TARTIŞIYOR?”

Capital (Turkey) - - YÖNETİM KURULLARI - ŞERİF KAYNAR / KORN FERRY İSTANBUL BAŞKANI

Tabii ki değişimler sadece niteliklerle sınırlı değil. Ücret tarafında da çarpıcı farklılıklar var. Türkiye’de yönetim kurulu üyelerinin aldıkları ücretlerde alt sınır aylık net 4-5 bin TL iken, üst sınır aylık net 25-30 bin TL’ye kadar çıkıyor. Hatta bunun çok üzerinde olan örnekler de var. Ama ortalamaya bakıldığında Türkiye’deki yönetim kurulu üye ücretleri aylık net 10 bin TL civarında. 7-8 yıl önce bu rakam 2-4 bin TL civarındaydı.

Ankete katılan şirketlerin yüzde 61’inde ücretler 10 bin TL. Şirketlerin yüzde 80’i aylık, yüzde 14’ü yılda bir kez, yüzde 6’sı ise toplantı başına ödeme yapmayı tercih ediyor.

Msearch Danışmanlık Yönetici Ortağı Ali Midillili,

ÜCRETLER ARTTI

Anglosakson dünyada 2008 krizinden sonra yönetim kurulları şirketlerin yönetiminde çok efektif bir rol almaya başladı. Çünkü bu krizde görüldü ki şirketler sadece CEO’lara bırakılmayacak kadar önemli. Bu trend, bağımsız üyelere olan talebi de artırdı. Bu talep artışıyla birlikte ücretlerde de yüzde 30-40 oranında artış oldu. İlk 500 şirketteki ortalama ücret yıllık eskiden 35-40 bin dolarken, 70 bin dolara çıktı. Bankalarda ise 120-130 bin dolar arasında. Çok büyüklerde ise 6 haneli rakamları görüyoruz. “Konuyu ciddiye alanlar daha ciddi bir ‘huzur hakkı’ veriyor. Bence Türkiye’de bu rakam, halka açık şirketlerde ayda 25 bin TL’nin altında olmamalı” diyor.

Türkiye’de yönetim kurulu ücretlerinin tamamen standarttan uzak olduğunu savunanlardan biri de Unida Danışmanlık Yönetici Ortağı Saide Kuzeyli. “Çok ciddi farklılıklar var” diyen Kuzeyli, şöyle devam ediyor: “Ben yıllık 350 bin dolar alan da duydum, 85 bin Euro alan da. Özetle tek cevap yok. Asıl standart global şirketlerde ve finans kurumlarında diyebiliriz.” Dünyanın en büyük 500 şirketinin yönetim kurullarına dönük yapılan çok sayıda araştırma, bu alanda küresel trendleri gözler önüne seriyor. Örneğin Heidrick & Struggles’ın “Board Monitor” raporuna göre dünyanın en büyük 500 şirketinde yönetim kurulu üye yaşı ortalama 57.

Kurulların yüzde 23’ü aktif CEO, yüzde 26’sını ise eski CEO’lar oluşturuyor. Yönetim kurulu üye sayısı Avrupa’da 12,1 iken en kalabalık yönetim kurulları 17 üye ile Almanya’da.

YILDA 15 KİŞİ ARIYORUZ

Dünyada son dönemde “yönetim kurulu üyeliği” diye bir meslek doğdu. 5055 yaşına gelen deneyimli yöneticiler, “Ben artık bir şirkette çalışmayacağım. 3-4 şirkette bağımsız yönetim kurulu üyeliği yapacağım” diyor. Türkiye’de de örnekleri var. Cem Kozlu, Yılmaz Argüden gibi. O yüzden piyasadaki işler yüzde 100 arttı. Türkiye’de de çok hızlı bir artış var. Eskiden işler hep tanıdık vasıtasıyla bulunurken artık profesyonel biçimde yapılıyor. Örneğin biz eskiden yılda 5 aday ararken artık 15 kişi arıyoruz.

BAĞIMSIZ KATKISI

Bir noktanın altını çizmek istiyorum. Çok iyi yönetim kurulu olan şirketler, bünyelerine çok iyi profesyonelleri çekebiliyor. Kurulunuzda kaliteli, profesyonel ve bağımsız birkaç üye varsa, çok daha yüksek kalite C level yönetici bulabiliyorsunuz. Çünkü bağımsız üyeler, o şirketin ne kadar profesyonel olduğunu gösteriyor. Türkiye’de çok yeni bir başka trend ise yabancı üyelerin kurullara alınması. Global bir yöneticiyi tam zamanlı almak kolay değil ama bu şekilde bünyenize katmak çok verimli olabiliyor. Şirkete ve yönetime apayrı bir vizyon katıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.