“YENİ BİR DÖNEM BAŞLADI”

Capital (Turkey) - - YÖNETİM KURULLARI - AYŞEGÜL AYDIN HEIDRICK & STRUGGLES TÜRKİYE YÖNETİCİ ORTAĞI

Tabii bunca değişimin yanı sıra yerinde sayan noktalar da var. Örneğin her iki şirketten birinin yönetiminde halen kadın üye bulunmuyor. Ama iyileşme yönünde çabalar da yok değil.

HRM Danışmanlık Yönetici Ortağı Elif Ejdar Özel, “Son dönemde şirketler yönetim kurullarındaki kadınerkek oranını dengelemeye ve kadın üye sayısında artış sağlanması için çalışmaya başladı” diye konuşuyor.

Unida Danışmanlık’tan Saide Kuzeyli ise bu kadar

TÜRKİYE’DEKİ DURUM

Türkiye’nin hala çok içe kapalı, sırlarını içinde tutmayı tercih eden bir ruhu var. Bu ruh, şirketlerde de var. O nedenle bağımsız ve şeffaf yönetim kurulları konusunda gelişmiş ülkelerin en az 30-40 yıl gerisindeyiz. Maalesef birçok şirkette yönetim kurulları hala başkanın veya hissedarların onay mekanizması olarak görev yapıyor.

NASIL GELİŞTİ?

iyimser değil. Kuzeyli, “Bence kadın bağımsız üyelerin oranı yüzde 30-40 olmalı. Bence değişmeyen noktalardan biri de hissedar ya da aile üyelerinin hesap veren ve hesap soran kimliklerinin birbirine girmiş halinin devam etmesi” diyor.

Peki son 10 yılda hiç mi gelişme olmadı? Tabii ki oldu. En azından bu konu sorgulanmaya, tartışılmaya başlandı. Büyük holdingler ve şirketler “Daha efektif yönetim kurulu nasıl kurulur?” konusuna kafa yormaya başladı. Bu da bence çok önemli bir gelişme.

ÜYELER DAHA GENÇ

Son yıllarda dünyada olduğu gibi Türkiye’de de kesinlikle gençleşme var. Bu gençleşme, şirketlerin yönetim kurullarına da yansıyor. Eskisi gibi kurullarda sadece 70’li yaşlardaki hissedarlar yok. Daha genç yöneticiler ve hissedarlar yer alıyor. Onların genç bakışları ve yeni öğretileri de artık yönetim kurullarına yansıyor. Bu da olumlu bir gelişme.

BAĞIMSIZA ALIŞIYORUZ

Artık şirketler bağımsız üyelerden eskisi gibi korkmuyor. Başarılı örnekler arttıkça bu çekingenlik de ortadan kalkıyor. Bağımsız üyelik son derece önemli. Çünkü özellikle yabancı yatırımcıların baktığı ilk konu bu. O yüzden şirketler bağımsız üyelerden korkmamalı. Doğru bağımsız, şirkete çok önemli bir değer katacaktır. 3-5 yıl içinde Türkiye’de çok daha ciddi bir bağımsız üye talebi doğacağına inanıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.