NOKIA’NIN KRİTİK HATASI

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Birçok lider, belirsizliğin gelmesini bekliyor. Bu çok yanlış.

Bir lider, belirsizliği fırsata dönüştüren kafa yapısına nasıl sahip olur?

Böyle bir düşünce yapısına sahip olmak özel bir yetenek. Eğer yoksa öğrenebilir, bu konuda eğitim alabilir. Eğer öğrenmezseniz, zor durumda kalabilirsiniz, şirketiniz zarar görebilir. Bu düşünce yapısı da girişimci ruhudur. Yani fırsatı görebilen liderlerdir.

Şirketlerin bir CEO ataması yaparken o kişinin girişimci olmasına dikkate etmesi gerekiyor. Sadece yönetici olmak böyle bir zaman da

PAHALILIK FAKTÖRÜ

iPhone tanıtılmadan iki yıl önce Nokia’nın CEO’suyla görüşmüştüm. CEO, iPhone’un çıkacağından haberdardı. Ancak Nokia’da şöyle bir inanç vardı: Bir bilgisayar şirketinin cep telefonu pazarında başarılı olacağını düşünmüyordu ve kendilerine tehdit olacağına ihtimal vermiyordu. Doğruydu. Apple, başarılı şekilde iPod ile tüketici elektroniği pazarına girdi. Ancak bu ürün de çok pahalıydı. Apple’ın telefonu da böyle olacak diye düşünüldü.

YENİ MÜŞTERİ DENEYİMİ

Apple ayrıca telekomünikasyon taşıyıcılarıyla sorun yaşıyordu. Nokia ise bu alanı da domine ediyordu. Nokia en büyük taşıyıcı, en fazla pazar payına sahip ve en çok hatırlanan marka olarak Apple’ın gelip onlara yaklaşacağını hatta yeneceğini düşünmedi. Fakat durum pek öyle olmadı. Apple yeni müşteri deneyimi, yeni yüksek fiyat ve yüksek marjlı ürün çıkararak hızlıca yeni bir pazar yaratmış oldu, genişledi ve büyüdü.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.