DEĞİŞİM NASIL YÖNETİLMELİ?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

İŞE YARAYAN STRATEJİ

Değişim sizin yıllık planlamanızı beklemez. Bazı şirketler her hafta 10 personel toplantısı yapıyor. Amaç, insanların gözlerini kulaklarını açıp sürekli radarda olmalarını sağlamak. Bu nedenle her seviyeden çalışanı bilgilendirmek yapısal değişimde yani öngörülemeyen ve stratejisi zor oluşturulan değişimlerde çok işe yarar. Toplantının ilk 10 dakikasında sektördeki anormalliklerden bahsedin.

BİLGİ TOPLUYOR

Her departmandaki personelden bu bilgileri alın. Bu egzersiz, onların gözlerini açacaktır. Blackstone Group’un CEO’su Steve Schwarzman, pazartesi sabah toplantıları yapıyor. Blackstone bugün en büyük girişim sermayesi şirketi. Şirket olarak ekonominin birçok alanından kişiyle çalışıyor. Bu toplantılarla devletle, yatırımcılarla, farklı sektörlerle farklı ülkelerden bilgi toplayabiliyor. Ve gelecekte ne gibi belirsizlik yaşanacağını tahmin edebiliyor. Schwarzman şu soruları soruyor: “Yeni olan ne?”, “Neyi araştırıyorsunuz?” ra yanıt veremez. Öyleyse şirketler nasıl canlı konserler yaratacaklarına bakmalı. Bu değişimi yapmayan şirketler zarar görüyor. Değişime ayak uydurmak çok önemli ve müzik endüstrisinde bu anlamda doldurulması gereken çok önemli bir boşluk ve fırsat var.

Bugüne kadar belirsizlikte en iyi çıkışı yakalayan bunu avantaja dönüştürerek önemli başarılara imza atan şirketler hangileri?

Çinli, uluslararası tüketici elektroniği ve ev aletleri şirketi Haier, belirsizliği çok iyi şekilde yönetmiş, avantaja dönüştürmüş bir şirket. Amerika’daki Macy’s aynı şekilde…Starbucks ise fırsatları çok iyi yönetiyor. Hachis Chocolate belirsizlikte büyüyen bir şirket oldu. Bu şirketlerin ortak özelliği, yeni fırsatları çok iyi değerlendirmeleri, müşterilerine odaklanmaları. Bu şekilde davranan şirketler başarıya ulaşacak.

Bazen liderler değişime direnebiliyor. Bunun için ne diyeceksiniz?

Doğru. Blockbuster, Kodak ve Borders şirketleri buna örnek. Bu şirketlerin liderleri değişimden rahatsız oldu ve yeni oyuna katılmayı reddetti. Değişimi reddetmelerinin bir başka sebebini bir örnek vererek anlatmak istiyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.