“SADAKAT AZALDI”

Capital (Turkey) - - CEO - NİLGÜN LANGENBERG / KORN FERRY GENEL MÜDÜRÜ

CV’LER DEĞİŞTİ

Geçmiş döneme göre CEO’ların şirketlere, şirketlerin de CEO’lara sadakatları azalmış durumda. Artık üst düzey yönetici CV’lerinde daha çok değişime rastlıyoruz. Bu durum dünyada da böyle…

RİSK ALIYORLAR

Eskiden güvene daha çok önem veren yöneticiler, bugün iş değiştirirken daha fazla risk alıyor. Eskiden CEO’lar büyük şirketlerde güvenli ve berrak sularda yüzmeyi tercih ederlerken şimdi bulanık suları tercih edebiliyorlar.

YENİLER DAHA CESUR

Yeni nesil CEO’lar baskı altında problem çözebilen ve fırsatlarla dolu işler konusunda güçlü motivasyonu olan kişiler oldukları için risk alma konusunda da daha cesurlar.

AL Danışmanlık Genel Müdürü Ayşen Laçinel de CEO’nun kurduğu ekibe üst yönetim tarafından müdahaleler sıklaştırıldığında ve CEO başka ekiplerle çalışmaya zorlandığında istifaların yaşandığını söylüyor.

Uzun yıllar Eti ve Ülker’de yöneticilik ve yönetim kurulu üyeliği yapan Cafer Fındıkoğlu da Türkiye’de CEO’nun görevde kalmasının doğrudan patrona bağlı olduğunu söylüyor. Fındıkoğlu, “CEO ayrılıklarının artması, şirketlerin kurumsallaşamamasından kaynaklanıyor. Hissedarlarla CEO’lar arasında yaşanan kültür uyuşmazlıkları ayrıkla sonuçlanıyor” diyor.

CEO’ların ayrılık kararı şahsi de olabiliyor. Yeni iş fırsatları ya da erken emeklilik planları CEO’ların görevlerinden erken ayrılmalarına neden olabiliyor. Flow Coaching International Akademik Direktörü Talyaa Vardar, “Türkiye’de ve dünyada kendini erken emekliye ayıran çok sayıda CEO var” diyor. Türkiye’den bu duruma en güzel örnek Nokia Türkiye’nin eski genel müdürü Çiçek Uyansoy İcan. Geçtiğimiz yıl, Nokia’nın yeni ürün tanıtımı toplantısında ayrılacağını açıklayan İcan, bir süre dinlenmek ve ailesine daha fazla zaman ayırmak istediğini söyledi. Sadece o değil Turkcell’den istifa eden Süreyya Ciliv de kariyerindeki yeni dönemde ailesine daha fazla zaman ayıracağını açıkladı.

Dinlenmek ve aileye daha fazla vakit ayırmanın dışında ekonomik durum da CEO’ların istifa kararını etkiliyor. Bu

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.