SON BİR YILDAKİ OLAYLI İSTİFALAR

Capital (Turkey) - - CEO - 2 yıl önce CEO’luk koltuğundan istifa ederek görevini Satya Nadella’ya devreden Microsoft’un eski CEO’su Steve Ballmer, geçen yıl da yönetim kurulu üyeliğinden istifa etti. Ballmer, son yıllarda izlediği başarısız politikalar, teknolojideki yeni trendlere

Türkiye’deki uluslararası şirketler haricinde CEO’nun ayrılık süreci profesyonel yönetilmiyor. OneWorld Consulting Yönetici Ortağı Tim Bright “CEO’nun ayrılık sürecinde şirketler hızlı hareket etmeli ve acilen bir halef atamalı” diyor.

Secretcv Genel Müdürü Okan Tütüncü de ayrılık sürecinde daha yumuşak geçiş yapmayı tercih eden şir-

KÖTÜ FİNANSAL SONUÇLAR

Son bir yılda dünyada Gucci’den Oracle’a, KLM’den Ford’a kadar birçok büyük şirketin CEO’su istifa etti. İstifa kararlarının büyük bölümünde kötü finansal sonuçlar, teknolojideki yeniliklere hızlı cevap verememek etkili oldu. Oracle’ın kurucusu ve CEO’su Larry Ellison da finansal olumsuzlardan dolayı geçtiğimiz eylül ayında istifa etti. 2015’in ocak ayında McDonald’s CEO’su Don Thompson da şirketin kötü finansal sonuçlarından sorumlu tutulan Thompson şirketinin satış ve büyüme rakamlarında iyileştirme yapması konusunda baskı altındaydı.

YENİLİKLERE CEVAP VEREMEDİ

DÜŞEN SATIŞLAR

Son dönemde düşen satışlar da Gucci’den oyuncak devi Mattel’e kadar dünyanın önde gelen şirketlerinin CEO’larını koltuğundan etti. Geçtiğimiz aralık ayında dünyanın en lüks ve pahalı markaları arasında yer alan Gucci’nin CEO’su Patrizio Di Marco markanın hızlı düşen satış rakamlarından dolayı istifa etmek zorunda kaldı. Benzer şekilde geçtiğimiz Noel’de Barbie bebek satışlarındaki yüzde 6’lık düşüş Mattel CEO’su Bryan Stockton’ın istifa etmesine neden oldu.

EN İLGİNÇ İSTİFA

Avrupa’da KLM’in CEO’su Camiel Eurlings grevi iyi yönetemediği için istifa etmek zorunda kaldı. Son dönemde yaşanan en ilginç CEO ayrılıklarından biri de dünyanın en büyük sosyal ağlarından Reddit’in CEO’sunun istifası oldu. 4 yıldır CEO koltuğunda oturan CEO Yishan Wong, yönetim kurulunun şirketin ofisini San Francisco içerisinde başka bir yere taşıma fikri yüzünden istifa etti. Wong, istifa gerekçesini anlatırken ilk kez CEO’luk yaptığını belirterek bu görevin oldukça stresli ve yorucu olduğunu, özel hayatına ciddi ölçüde olumsuz etkilediğini de açıkladı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.