ŞİRKETLERİN ODAĞI OLMASI GEREKİYOR

Capital (Turkey) - - CEO -

şey değişti, ama özellikle de pazarlama taktiklerinde fevkalade değişiklikler yaşandı. İzninizle sırasıyla açıklayayım.

ETKİLEYİCİLİĞİNDE AZALMA

Reklamcılığı etkisizleştiren iki eğilim var. Reklamların hacminin ve aynı zamanda reklamların maliyetinin de artması. Günümüzde reklamlar sadece iki şirket türü için etkili bir araçtır: Pazar liderleri ve büyük şirketler. Diğer şirketler için reklamlar potansiyel müşterilerle iletişim kurmanın etkili bir yolu değil.

İLİŞKİLERİN YÜKSELİŞİ

Günümüzde yeni markaların çoğu reklamlarla değil ama halkla ilişkilerle oluşturuldur. Bunların içinde Google, Facebook, Twitter ve benzeri daha pek çok marka var. Halkla ilişkilerde başarılı olunabilmesi için markanızın yeni bir kategoride ilk olmaya çalışması gerekir. Günümüzde 2 numaralı markalar için ise her kategoride fırsatlar var. Önde gelen iki marka arasındaki savaş her zaman medya pazarında yayınlanmak istenen bir hikayedir. Örneğin Coca-Cola ve Pepsi-Cola arasındaki savaş.

MEDYANIN YÜKSELİŞİ

Artık her pazarlama programının dijital bir ayağı olması gerektiği konusunda herkes hemfikir. Ancak sadece dijital veya sosyal medya programıyla başarılı bir marka yaratılamaz. Bütün pazarlama programlarının onu desteklemek için tasarlanmış bir sosyal medya programı olan bir fikre veya kavrama ihtiyacı vardır. Benim tahminim günümüzdeki dijital pazarlama programlarının yüzde 80’inde veya fazlasında merkezi bir fikir yok.

her şirketin bir şeyleri temsil ediyor olması gerekir. Ben yıllar önce New York’ta bir reklam ajansı kurduğumda, “konumlanma” diye bir kavram geliştirmiştik. Hatta bu konuda bir kitap bile yazmıştık. Eğer konumlanma ve halkla ilişkiler yapmamış olsaydık reklam ajansımızın bugün hayatta kalma şansı hiç olmazdı.

OLMA GEREKSİNİMİ

Liderliğe yükselen neredeyse tüm markalar bunu yapmıştır, çünkü böyle yapmak çok farklıydı. Örneğin iPhone dünyada ilk dokunmatik ekranlı cep telefonuydu. Oysa pazarlama programlarının çoğu kendi markalarının daha iyi olduğu fikrini oturtmaya çalışır. Bu taktik artık günümüzde işe yaramıyor. Tüketicilerin hangi markanın daha iyi olduğunu anlamalasının imkanı yok, ama kolaylıkla hangi markanın farklı olduğunu kavrayabilirler. Günümüzde akıllarda kalmak için farklı

olmak zorundasınız.

Oysa bugün reklam ajanslarının çoğunun temsil ettiği hiçbir şey yok. Hiçbiri ne tek bir müşteri türüne ne tek bir tip pazarlamaya ne de tek tip pazarlama felsefesine odaklanıyor. Bu çok büyük bir hata. Her şirketin bir odağı olması gerekir. Hatta bir reklam ajansının bile.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.