YENİ MARKA YARATIN

Capital (Turkey) - - CEO -

şirket, global işlerini genel müdürlük binalarından yönetmeye çalışır. Oysa her pazar birbirinden farklıdır. Global bir şirketin kendi yerel yöneticilerinin markalarını yerel pazarın ihtiyaçlarına göre uyarlamalarına izin vermesi gerekir. Küresel pazarda “herkese tek beden” yaklaşımı işe yaramaz. Global bir şirketin kendi ürünlerini bir yandan her bir pazarın gereksinimlerine göre uyarlayacak diğer yandan da onlarda ortak bir noktayı oluşturabilecek kadar esnek olması gerekir. Bu aslında yapılması hiç de kolay olmayan bir iştir.

bir gecede ortaya çıkmaz, yavaş yavaş oluşur. Kişisel bilgisayar 1975 yılında icat edilmişti. Bugün, 40 yıl sonra herkes dijital devrimden bahsediyor. Pazarlama bakımından önemli olan eğilimler aslında sizin kendi endüstrinizde nelerin olup bittiğidir. Örneğin elektrikli otomobil bugün 10 yaşını devirmiş durumda ama geleneksel otomobil şirketlerindeki pazarlamacıların halen gelecekte nelerin olabileceğinden haberleri bile yok.

Her yeni kategorinin yeni bir marka ismine ihtiyacı vardır. Oysa geleneksel otomobil üreticileri (BMW, General Motors, Fiat, Ford, Honda, Toyota, Volkswagen, Daimler ve diğerleri) elektrikli otomobilleri mevcut marka isimleriyle piyasaya sürüyor. Bu aslında gelecekte bir servete mal olacak korkunç bir hatadır.

Aynı durum yeni bir kategorinin yeni marka isimlerini gerektirdiği kişisel bilgisayarlar dünyasında da yaşanmıştı. Oysa geleneksel ileri teknoloji şirketleri (AT&T, Burroughs, Dictaphone, Digital Equipment, ITT, Lanier, Mitel, NCR, NEC, Siemens, Xerox, IBM, Atari, Motorola, Smith , Wang, Siemens, Sony ve diğerleri) kişisel bilgisayarları kendi mevcut marka isimleriyle piyasaya sürmüştü. Sonuçta hepsi bu piyasadan çekilmek zorunda kaldı.

Her şirketi etkileyebilecek en önemli eğilim, yeni bir kategorinin doğmasıdır. Ve burada verilecek tek akıllıca tepki, bu yeni kategoride yeni bir marka ismiyle pazar payı kapmaya çalışmaktır. Mevcut bir markanın uzantısıyla değil.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.