“GİDERLERİ SENARYOLARLA YÖNETİYOR”

Capital (Turkey) - - ARASTIRMA - UĞUR ŞEKER DOĞTAŞ-KELEBEK MOBİLYA CFO’SU

SÜREÇ YÖNETİMİ

Doğtaş ve Kelebek Mobilya olarak, operasyonel giderlerimize odaklanmayı bir proje olmaktan çok süreç yönetimi şeklinde ele alıyoruz. Bu süreci, operasyonel giderlerimizin tamamına odaklanarak yönetiyoruz. Operasyonel giderler genellikle gelirden bağımsız olarak şirket operasyonları için katlandığımız giderler. Gelirlerimizin hedeflerimizin gerisinde kaldığı durumlarda operasyonel giderleri kontrol altına almak veya dondurmak kaçınılmaz oluyor.

ÖNEMLİ İYİLEŞTİRMELER

Özellikle son 1 yıldır operasyonel giderlerimizle ilgili çalışmalar ve analizler yaparak, önemli ölçüde iyileştirmeler gerçekleştirdik. Harcama aşamasında hem onay hem sorgulama güdüsünü ön plana çıkaran bir mekanizma mevcut. Bu mekanizma, bütçesi olsa dahi, katlanılacak giderin türü, şirkete katkısı, gidere katlanmama durumunda oluşacak durumları özetleyen senaryolar içeriyor.

GERÇEKTEN GEREKLİ Mİ?

Bu mekanizmayı doğru çalıştırdığımızda, giderin gerçekten gerekli olup olmadığı veya erteleme/dondurma alternatifi bulunup bulunmadığı ortaya çıkıyor. Şirket olarak personel alımlarından seyahat giderlerine, araç kiralarından temsil giderlerine kadar hemen hemen tüm operasyonel giderlere odaklanmış durumdayız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.