“KÂRLILIĞI SAĞLAMANIN TEK YOLU”

Capital (Turkey) - - ARASTIRMA - MEHMET SONGÖR / MAKROMARKET YÖNETİM KURULU BAŞKANI

ACIMASIZ ŞARTLAR

Kârsızlık sendromu ve acımasız rekabet şartları, perakende sektörünün önündeki en önemli zorluk haline geldi. Pazardaki hızlı metrekare büyümesi ciddi bir daralmayı, bu da cirolardaki küçülmeyi beraberinde getiriyor. Kısaca sektörde arz talebin çok üstüne çıktı. Yaşadığımız bu zorluklar ve pazardaki daralma acımasız rekabet şartlarını doğuruyor. Ciroyu artırmanın çok zor olduğunu düşünürsek, kârlılığı sağlamanın tek yolu giderleri azaltmak ya da cirodaki payının en azından artmasını önlemek.

ANA GİDERLER ODAKTA

Söz konusu kârlılık kriterleri son beş yılda giderlerin artması ve ciroların da erimesi nedeniyle daha çok hassasiyet kazandı. Bu nedenle biz de çalışmalarımızı ve projelerimizi verimlilik odaklı yapmaya başladık. Ana gider kalemlerimiz personel, kira ve enerji olduğu için bu alanlara odaklanıyoruz. Giderleri, özellikle iyice kontrolden çıkmış olan kira giderlerini düşürmeye çalışıyoruz.

İSRAFI ÖNLEME ÇABASI

Yüksek kira maliyetli yeni yerlerle kesinlikle ilgilenmiyoruz. İsrafı önlemeye ve sarf giderlerimizi düşürmeye çalışıyoruz. Personel sayısını optimum hatta minimum seviyede tutmaya gayret ediyoruz. Önceki yıllarda bize önemli bir maliyet getiren müşteri servisi uygulamasını kaldırmıştık.

SEKTÖR ORTALAMASI

İşletme giderlerinin cirodaki oranı sektörel olarak 5 yıl öncesinde yüzde 18’in altında seyrediyordu. Bu durumda makul kârlılık ve EBITDA oluşturmak için yüzde 22’nin üzerindeki brüt kâr marjı yeterli idi. Bugün ise gider oranlarının sektörde yüzde 24’lere dayandığı bir dönem yaşıyoruz. Dolayısıyla aynı EBITDA’yı yakalamak için brüt kârlılık oranının yüzde 28’in üzerinde olması gerekiyor. Hali hazırda gider oranlarımızı, sektör ortalamalarının altında, yüzde 20-21 aralığında tutmayı başarıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.