DEĞERDE İVME YUKARI

Capital (Turkey) - - BANKACILIK -

Geçtiğimiz yıl CEO’ları en çok zorlayan kredi kompozisyonundaki değişim oldu.

Kredilerde ibre bireyselden KOBİ ve ticari kredilere doğru dönünce, bu alanda agresif olan bankaların yöneticileri de güçlü büyümelere imza attı. 2014’te KOBİ’lerle yakın çalışmayı benimseyen Albaraka Türk ve Yapı Kredi, bu yarışta öne geçti.

Kredi hacmini yüzde 27 yükselterek 174,3 milyar TL’ye taşıyan Yapı Kredi Bankası, bu büyümenin nedenini kredi dağılımını, TL cinsinden işletme kredileri, bireysel ihtiyaç kredileri ve KOBİ kredileri gibi daha kârlı segmentlere kaydırmak olarak açıklıyor.

Kredi büyümesinde üçüncü sıraya yerleşen ABank’ın büyüme hikayesi ise sektörden biraz

GÜZEL PERFORMANS

2014’te halka açık bankaların piyasa değerlemeleri, nominal olarak yüzde 28 artış yakaladı. İş Bankası’nın yüzde 45, Garanti Bankası’nın yüzde 35 ve Yapı Kredi Bankası’nın yüzde 31’i bulan hisse fiyatı artışları, bunun en net örneği. Burgan Yatırım bankacılık analisti Duygun Kutucu, “2014’ün başında çok kötümser bir hava vardı. Ancak martta faizler aşağı gelince banka kârları olumlu etkilendi. Performans olarak nispeten iyi bir yıldı, beklenenden daha rahat geçti” diyor. Kutucu, halka açık bankaların performansının BİST100 ortalamasının üzerinde olduğunu da belirtiyor.

ARTIŞLARIN NEDENİ

2014 sonunda hisse değerlenmelerinde yüzde 76 ile Tekstilbank ilk sırada bulunuyor. Analistlere göre bu yükselişte, bankanın satın alınması etkili oldu. Ardından ABank’ın da yüzde 67’ye ulaşan bir değerlemesi mevcut. Duygun Kutucu, banka hisselerinin geleceğine dair FED’in kararları ve politik iç ortam nedeniyle öngörüde bulunmanın zor olacağını da vurguluyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.