“AZAMİ ÇABA GÖSTERECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - BANKACILIK - ERGUN ÖZEN / GARANTİ BANKASI GENEL MÜDÜRÜ

farklı… 2014 Nisan’da banka yönetimine gelen Meriç Uluşahin, bankanın kredilerini kısa sürede yüzde 22,9 büyütmesiyle dikkat çekiyor. Yalnız bankanın bu kredi büyümesine rağmen aktiflerinde sadece 2,7’lik bir artış görülüyor. Tunç Akyurt, bu istisnai durumu şöyle açıklıyor: “ABank, geçtiğimiz yıl bir strateji kararıyla tahvil ve bonolardan çıkıp kredilere daha fazla ağırlık verdi. Bankanın bu şekilde elde edilen 1,5 milyar TL’yi kredilerde kullanması, 2014’te kredilerde iyi bir büyüme getirdi” diyor.

Kredi büyümelerinde Vakıfbank ve Halkbank da ilk 5’te yer alıyor. Bankasına yüzde 20,6 bü-

HAREKETLİ GEÇTİ

2014’te yurtiçinde alınan önlemlerin etkilerini sektör olarak yoğun şekilde hissettik. Neticede kredi büyüme hızında belirgin yavaşlama oldu. 2013’te yüzde 31 büyüyen mevduat bankaları toplam kredileri, 2014’te sadece yüzde 19 büyüdü. Bu bankalarda mevduat da yüzde 12 büyümeyle kredi büyümesinin altında kaldı.

DÜZENLEME ETKİLERİ

2014’ün son çeyreğinde sektör gelirlerinin dörtte birini oluşturan ücret ve komisyonlarda yapılan düzenlemelerin etkilerini hissetmeye başladık. Bu düzenlemelerin tüm yıl etkisini yaşayacağımız 2015’te, dikkatli adımlar atarak kârlılığı korumamız çok önemli. Bu unsurların etkisini minimize etmek için gelişim alanlarımıza odaklanacağız ve azami çaba göstereceğiz.

POZİTİF BAKIYORUZ

GSYİH’deki toparlanma ve iç talepteki canlanma, enflasyondaki yavaşlama ve cari açıktaki iyileşme beklentileriyle 2015’e daha pozitif bakıyoruz. Sektörde 2015’te kredi büyümesini yüzde 15-20 öngörüyoruz. Biz 2015’te aktiflerde yüzde 13, kredilerde yüzde 15 büyüme bekliyoruz. Kredilerde büyüme yine ticari kredilerden gelecek. Bu yıl yeniden canlanmasını beklediğimiz yabancı para kredilerimizin dolar bazında yüzde 8 büyüyeceğini öngörüyoruz. Müşteri mevduatında da yüzde 13 artış öngörüyoruz. Yeni bireysel müşteri kazanmaya ve küçük montanlı mevduata odaklanmaya devam edeceğiz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.