“TÜRKİYE’DE BÜYÜME PLANLARI”

Capital (Turkey) - - ÖDEME SİSTEMLERİ -

Bugün sektörde müşterilerin daha şeffaf ve diğer makinelere iliştirilmiş biçimde ödeme yapmasını sağlayan pek çok yeni yol var.

Giyilebilir ödeme sistemleri bunun en güzel örneği. Biz bu teknoloji üzerine pek çok araştırma yaptık. Müşteri açısından gerçekten büyük kolaylık sağlıyor. Kahve ya da sandviç gibi alımlarda sadece bilekliğinizle dokunarak ödeme yapabiliyorsunuz. Bu teknoloji, gerçekten büyük fırsat… Araştırmalarda fark ettik ki insanlar bu ödemeleri bir süre sonra düşünmeden refleks gibi yapmaya başlıyor. Başka bir örnek de taksi aplikasyonları. Bu gibi teknolojiler de hem kolaylık sunuyor hem tüm ödemelerin şeffaf hale gelmesini sağlıyor. Bugün dünyada pek çok ülkede taksiden inerken telefonunuzdaki uygulama üzerinden ödemenizi yapabiliyorsunuz. Bunlar kredi kartlarının kullanımını yaygınlaştırmak adına büyük fırsat…

Bu yeni ödeme sistemleri Visa için tehdit oluşturmuyor mu? Bu tehdit karşısında neler yapmayı planlıyorsunuz?

Öncelikle biz rekabete her zaman açığız. Bugün Türkiye’de tüketim harcamalarında nakdin payı hala yüzde 62. Yani nakit paranın pazardan aldığı pay çok yüksek, biz bu alandan

MÜTEVAZIYIZ

Bizim ana planımız, oyuncularla ortaklıklar kurmak. Bizim, üyelerimiz olan bankaların hayatını kolaylaştırmak gibi önemli bir rolümüz var. Yaptığımız pek çok yatırım, işlerin kolaylaştırılması için oluyor. Rakiplerimiz ön planda olmak istiyor ve “İlk biz yaptık” diyebiliyorlar. Bizimse daha alçakgönüllü, mütevazı bir bakış açımız var. Biz de çok şey yapıyoruz ama rakipler kadar çok göz önüne koymuyoruz. Avrupa’da ödeme sistemlerinde lideriz, bu kazara alınmış bir sonuç değil… Üyelerimize değer yarattığımız için lider durumdayız.

TÜRKİYE 4’ÜNCÜ SIRADA

Türkiye’de Visa kart adetlerinde yüzde 53 ve toplam kullanımda yüzde 51 pazar payıyla lider konumda. 2014 Eylül ayı itibarıyla yurtiçi tüketim harcamalarının yüzde 19’u Visa kartlarla yapıldı. Kartların kullanım hacmi bir önceki yıla göre yüzde 11, alışveriş hacmi ise yüzde 12 büyüme gösterdi. Türkiye, Visa Europe içinde toplam kart kullanımı ve alışverişlerde kart kullanımı kriterlerinde 4’üncü büyük ülke konumunda. Kart adedinde ise 2’nci sırada. Geçtiğimiz yıl, Avrupa’da toplam kullanım hacmindeki büyümenin yüzde 10’dan fazlası Türkiye’den geldi. Türkiye, Avrupa’daki büyümenin önemli aktörlerinden biri.

2015’TE TABLO

Her yıl her ülke için farklı büyüme hedeflerimiz var. Avrupa için 2014’te büyümemiz yüzde 8 oldu. Türkiye’de ise biraz daha üstünde, yüzde 12 büyüdük. Büyümeye devam edeceğiz. 2015’te banka kartları alışveriş hacminin yüzde 25 ve ticari kartlar alışveriş hacminin yüzde 35 oranında büyüyeceğini öngörüyoruz. Hedefimiz kartlarla yapılan harcamaların pastasını büyütmek ve nakitten pay almak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.