“DAKİKADA 15 SALDIRI ALIYORUZ”

Capital (Turkey) - - ÖDEME SİSTEMLERİ - Yürüttüğümüz projelerin büyük kısmı güvenlik temalı oluyor. Yeni teknolojilerde mobil, temassız gibi teknolojilerde tüm sektör oyuncuları olarak yeni güvenlik formlarına yatırım yapıyoruz. Temassız kartlarda tüketici, geleneksel kart gibi tüm bilgileri gö

BU BİR SAVAŞ

Bu rakamı asla paylaşmıyoruz. Çok yüksek bir rakam harcıyoruz ama özellikle siber güvenlikte dikkat çekmemek için ne kadar harcama yaptığımızın iletişimini ortaya koymuyoruz. Ödeme sistemlerinde güvenliğe yapılan baskı yıldan yıla değil haftalık olarak artıyor. Biz bu alanda sürekli testler yapıyoruz. Geçtiğimiz günlerde bir sunucumuzu saldırılması ne kadar sürecek diye açtık, 30 saniye içinde ilk saldırıya uğradık. İlk dakikada 15 farklı saldırıya uğradık. Bu, güvenliğe ne kadar çok yatırım yapmamız gerektiğini gösteriyor. Bu bir savaş ve çok dikkatli olmamız gerekiyor.

YENİLERE ÖZEL

hissedarlarına bakarsanız hepsinin işlerini kolaylaştıracak işbirliklerine ihtiyacı var. Bu nedenle bizim gibi global ağı geniş, tüketicilerin marka ve güvenlik anlamında güvendikleri firmalara ihtiyaç duyuyorlar. Biz burada yeni oyuncuların işlerini kolaylaştıracak roller oynayabiliriz.

Ödeme sistemlerinde bankalar, perakende şirketleri, tüketiciler ve biz büyük ve güçlü bir eko sisteme sahibiz. Bu yeni oyuncular da bize gelecek. Apple bunun net bir örneği. Eylül’de duyurduğumuz gibi Apple Pay ile Apple kullanıcısı olan müşterilerimiz Visa kartlarıyla cihaz üzerinden temassız alışveriş yapabiliyor. Apple sistemi yıkmaya çalışmadı, aksine güvenilir bir altyapıyla çalışma kararı aldı. Apple Pay gibi uygulamalarla temassız ödemelerin giderek artmasını bekliyoruz.

Temassız ödemeler konusunda Visa neler yapıyor? Hangi konulara odaklanıyorsunuz?

Türkiye’de bugün temassız kartlar, kredi kartlarının yüzde 25’ini oluşturuyor ve 7 milyonu aşıyor. Avrupa’da 2 milyon POS noktası temassız teknolojiyle çalışırken bu sayı Türkiye’de 90 bini buluyor. Bence burada atmamız gereken ilk adım, POS’ların artırılması.

Ben 5 yıl içinde tüm POS’ların bulut tabanlı NFC ile çalışacağını tahmin ediyorum. Bu hevesle çalışmalıyız. Tüm POS’larda temassız ve mobil ödemeler de yapılmalı. Temassız kartlarda farklı olasılıklara yatırım yapmalıyız. Örneğin Londra’da bugün Transport for London (TfL), Oyster kartı yanında temassız kartlarla da ödeme imkanı veriyor. Düşünün sadece 4 ayda TfL’da ödemelerde temassız kartlar kullanımının payı yüzde 15’e çıktı.

Özetle ödeme sistemlerinde müşteriye farklı ödeme şekilleri sunduğumuzu göstermemiz gerekiyor. Böylece kendileri için en kolay olanı bulacaklar.

Temassız kart sayısının 5 yıl içinde kaça çıkmasını bekliyorsunuz?

Temassız kartların yıllık büyümesi çok yüksek, yüzde 30-35 oranında büyüyor. Avrupa’da kartların yüzde 20’si temassız kartlardan oluşuyor. Beklentimiz, önümüzdeki 5 yıl içinde bu oranın yüzde 50’yi geçmesi. Ama tabii temassız kartları, sadece kart olarak sınırlamamak lazım; NFC teknolojileri, giyilebilen ve mobil olanları da temassız kart içine dahil ediyorum. Tüm bu teknolojilerle temassız kartlar, toplam içinde çoğunluk orana sahip olacak. Tabii tüm bu teknolojilerin aynı güvenlik sistemi ve altyapı üzerinde çalışması da çok önemli.

Temassız kart tarafında işlem adedi rakamla-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.