“BİLGİ PAYLAŞIMINDA MÜŞTERİ MAHREMİYETİ ÖNEMLİ”

Capital (Turkey) - - ÖDEME SİSTEMLERİ - Müşterilerin nasıl bir etkileşim içinde olmak istediğine karar vermesi gerekiyor. Buna saygı gösterilmesini istiyorum. Kişi bir kahve sever ise bilgilerinin kahve satan dükkanlarca kampanya ya da indirim duyurularında kullanılmasına izin verebilir. Burada

BÜYÜK FIRSAT

Ödeme sistemlerinin bugün karşılaştığı farklı riskler var. Bunların biri de veri koruması. Müşteri verilerinin giderek daha farklı satış aşamalarında farklı şekillerde kullanıldığını görüyoruz. Yalnız burada bir çizgi var. Müşteriler bilgilerinin kullanılmasına izin verdiği sürece harika fırsatlar sunuyor. Ama burada tüketicilerin mahremiyetine çok dikkat etmemiz gerekiyor.

DENGE KURULMALI

YÜZDE 99 KALİTE ŞART

gelecekte rakamlar da büyüyecek.

Visa’nın teknoloji şirketleriyle ortaklıkları var mı? Yeni teknolojilerin üretilmesinde ne kadar etkinsiniz?

Farklı alanlardan pek çok şirketle işbirliğimiz bulunuyor. Bizim ana rolümüz, bu farklı şirketleri bir araya getirmek. Bizim terminal noktalarını kuran endüstriyel tedarikçilerden güvenlik ve siber güvenlik sağlayan teknoloji şirketlerine kadar pek çok konuda işbirliklerimiz var. Aynı şekilde startup’lar ve yeni teknolojilerle de beraber çalışıyoruz. Bu konuda yatırımlarımız başladı. Visa olarak Londra’da bir inovasyon merkezi kuruyoruz, burada farklı ülkelerden şirketlerle işbirlikleri geliştireceğiz. Bu merkezde Türk şirketleri de olacak mı? Evet, Türkiye de bu ülkeler arasında. Tabii Türkiye’den de bu konuda bir ilgi olur, inovatif bir ürün ya da teknoloji geliştiren şirket olursa onlarla da ilgileniriz.

Son dönemde Avrupa ve Türkiye’de bankacılık sistemlerinde önemli regülasyonlar yaşandı. Bu regülasyonlar ödeme sistemlerini nasıl etkiliyor? Türkiye’de nasıl bir değişim yaşandı?

Her regülasyonun iyi yanları var ama bazıları agresif büyümede engel yaratabiliyor. Türkiye’de gelen son düzenlemeler, kredi kartları tarafında bir miktar düşüş yarattı ama sonra bu alan yeniden toparlandı. Büyük bir çöküş görmedik.

Türkiye’de kredi kartları iki türü kullanılıyor. Genellikle kredi tarafıyla değil ödeme aracı olarak harcamalarımızı yapmak için kullanıyoruz. Bu da hacimsel büyüklüğü getiriyor. Aslında bu oran içinde borç oldukça az. Regülasyon sonrası borç oranı daha da indi. Bence Türkiye’de oyuncular zaten kendileri regüle durumdalardı. Türk bankalarının zaten regülasyon öncesi de doğru adımları attığını düşünüyorum. Bir sektörde oyuncular zaten kendileri regüle ediyorlarsa regülasyonlar ağır da olsa, fırsatları engellese de günün sonunda bankaların sonuçlarında çok etkili olmuyor. Bu yüzden de regülasyonların etkisi dramatik olmadı.

Avrupa’daki regülasyonların da çok doğru yönleri var. Ancak Avrupa’daki son regülasyonların inovasyonu engelleme ihtimali var. Bu konuda endişeliyim. Kredi kartı hizmeti, sıradan bir mal (commodity) haline gelmemeli. Herkes kart ödeme sistemlerinin bedava olması gerekir gibi davranıyor. Bizim milyon dolarlar yatırdığımız sistem, yeni teknolojiler ve güvenlik sistemleri bedavaya verilmeli diye düşünüyorlar. Eğer böyle olursa kim yeniliğe yatırım yapacak? Asıl soru bu. Bu beni endişeleniyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.