DÜNYADA DURUM NASIL?

Capital (Turkey) - - REKABET - GÖKHAN GÜMÜŞLÜ / EY TÜRKİYE ORTAĞI

DÜNYA

Dünya sigorta sektöründe aynı Türkiye’deki gibi az sayıda oyuncunun yerel pazarlarda büyük oranda paya sahip olduğunu söylemek mümkün. Dünya geneline bakıldığında 2014 itibariyle en büyük 20 oyuncunun pazar payı yüzde 53 civarında oluyor.

ABD

ABD sigorta pazarı, son 5-6 yıldır 10 büyük oyuncu tarafından domine ediliyor. Bu 10 sigorta şirketinin pazardaki toplam payı yüzde 55’i buluyor. Pazar lideri Metlife Inc, 2013 yılında tek başına yüzde 14,9 paya sahip ki bu da bizdeki büyük oyuncuların pazar paylarıyla paralellik gösteriyor.

AVRUPA

İngiltere pazarında da benzer şekilde 10 şirket önde ve toplam pazar payları ABD’den daha yüksek bir oranla yüzde 80’e yaklaşıyor.

ASYA

Asya pazarı incelendiğinde de en büyük 10 oyuncunun pazar paylarının yine yüzde 80’in üzerinde olduğu görülüyor. Ülke bazında da bakarsak Çin sigorta pazarının 2013-2014 yıllarında ortalama yüzde 84’ü, en büyük 10 oyuncunun hakimiyetinde. Singapur’da en büyük 10 oyuncunun payı yüzde 96’a kadar çıkıyor.

Sektörde alt kırılımlara baktığımızda da benzer bir tablo mevcut. Kasko branşında ilk 3 büyüğe AkSigorta da ekleniyor. Bu ilk 4, prim üretiminin yüzde 54’ünü elinde tutuyor. Sağlık branşında ise Allianz, Acıbadem, Mapfre Genel ve Anadolu Sigorta sektörün yüzde 70’ine hakim.

Elementer sigortadaki bu tablonun en önemli nedeni, 2013 yılında Allianz’ın Yapı Kredi Sigorta’yı satın alması sonrası sektörde daha da güçlenmesi oldu. 10 yıl öncesinde ilk 3’ün yüzde 31 pay aldığını açıklayan EY Türkiye Danışmanlık Hizmetleri Ortağı Gökhan Gümüşlü, son 2-3 yılda dağılımın üst sıralarda konsantrasyonunu artırdığını vurguluyor.

Generali Sigorta Genel Müdürü Mine Ayhan ise farklı noktaya değiniyor: “2013 sonunda ilk 3 oyuncunun toplam pazar payı yüzde 44’tü. 2014 sonunda bu oran, 3 puan düştü. Bu gerilemenin sektörde taşların yerinden oynamaya başlaması mı yoksa küçük bir toparlanma mı olduğunu ancak 1-2 yıl sonra göreceğiz” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.