“BU YIL YÜZDE 20 BÜYÜYECEĞİZ”

Capital (Turkey) - - LEASİNG -

RAKAMLAR

HEDEFLER

lüyor. Tabii bu da volatilite nedeniyle kur riski doğuruyor.

Finansal leasing işlemlerinde vade 24- 48 ay arasında ve ağırlıklı olarak döviz üzerinden oluyor. Bu nedenle sat geri kiralanın uzun vadeli olması, vade uyumsuzluğunu da getiriyor. Burada da bir risk mevcut.

Bu risk nedeniyle leasingde sat geri kiralanın şirket bilançolarında yüzde 30 gibi bir pay alacağını düşünüyorum. Bu oran yüzde 50’ye gider mi diye sorarsanız, piyasadan o yönde talep var. Ama sektör, yüksek vade ve faiz riskine maruz kalabilir. Dolayısıyla bu ürünü kredi risk politikaları çerçevesinde limitlemek gerekiyor.

Sat geri kirala, 2015’te sektörden ne kadar pay alır?

Burada piyasadan gelen talep devam eder. Ama leasing şirketleri, bu ürünü risk ölçüsünde

2014 yılında 728 milyon dolarlık sözleşme imzalayarak ciromuzu yüzde 49 artırdık. Aynı dönemde İş Leasing’in imzaladığı sözleşme adedi, bir önceki yıla göre yüzde 47 artışla 1.551 adede ulaştı. Net leasing alacaklarımız da 2013 yılına göre yüzde 18 artarak 1 milyar 201 milyon dolar oldu. Net leasing alacaklarına göre pazar payımızı yüzde 9,5’e çıkardık. Net kârımızı yüzde 48 artırarak 72 milyon TL seviyesine yükselttik.

Bu yıl da aynı büyüme trendiyle devam etmek istiyoruz. İşlem hacminde yüzde 20 artış bekliyoruz. 2015’te özellikle rüzgar, güneş, jeotermal enerjisi gibi temiz enerjili ve karbon salımını azaltan büyük projelerde olmak istiyoruz. İnşaat sektöründe gayrimenkulde yer almak istiyoruz. Operasyonel leasing alanında filo kiralama ve iş makineleri tarafında yabancı büyük oyuncularla işbirliği için görüşüyoruz. Bilançomuzda 2014’te sat geri kirala payı yüzde 40’tı. Bu yıl da yüzde 30-40 pay alacağını öngörüyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.