BANKA HAKİMİYETİ KORKUTUYOR”

Capital (Turkey) - - LEASİNG - Yalnız sektörde yüksek kâr marjları yok. 2014’te sektör toplam 526 milyon TL kâr etti; özkaynak kârlılığı yüzde 9,2, aktif kârlılığı da yüzde 1,7 oldu. Biz kârlılığımızı Türk bankacılık sistemiyle karşılaştırıyoruz. Bankaların kâr oranlarına yaklaşmamız g

YABANCILAR DAHA ÇOK GELİYOR

Leasingin yatırımlardan aldığı payın düşük olması yabancıların iştahını kabartıyor. Bize sürekli Japon, Alman ve İngiliz şirketler görüşmeye, pazarla ilgili fikir almaya geliyor. Ancak pazardaki Türk bankalarının hakimiyetini görünce “Bir düşünelim” deyip gidiyorlar. İleride küçük oyuncular, yabancılar tarafından satın alınabilir.

HEDEF BANKA KÂRLILIĞI

YENİ DÜZENLEME BEKLENTİSİ

sınırlayacaktır. Leasing şirketleri bilançolarında sat geri kiralanın payının maksimum yüzde 40’ı aşmamasına gayret gösterecekler diye düşünüyorum.

Sat geri kirala ile elde edilen müşteriler, diğer leasing ürünlerini de satın alıyor mu? Buradaki artı, finansal leasing ürünlerine de yansıyor mu?

Evet, yansıyor. Sat geri kiralaya daha çok büyük firmalardan talep geldi. Sektöre avantajı, müşteri adedinde artış sağladı. Örneğin İş Leasing’de 2014 yılında müşteri adedinde yüzde 21 artış oldu; sözleşme adedinde yüzde 47’lik büyüme yakaladık. Bu rakamlar, daha çok yeni ürünün katkısıyla oldu.

Yatırımlarda ne zaman açılma bekliyorsunuz?

Yatırım kararları, tamamen büyüme hızı ve istikrarla alakalı… Dolayısıyla seçimlere kadar yavaşlama devam edecek diye düşünüyorum. Asıl eylül sonrasında hızlanma olur, şirketler kârlılıkları yüksekse yıl sonuna doğru yatırım kararı alıyor.

Bu yıl sektörde iş hacminin yüzde 10 artmasını bekliyoruz. Sektör 2015’i, 8,4 milyar dolar iş hacmiyle kapatır. Başka hangi ürünlerde büyüme gelir? Güneş ve rüzgar enerjisi alanında yeni

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.