“KÜRESEL GETİRİ EĞRİSİ YATAYLAŞACAK”

Capital (Turkey) - - BORSA - FED, piyasalarda bir balon oluşumunu engellemek için açıklamalarında “şahin” konuşuyor; ancak sonrasında “güvercin vari” davranıyor. Dolardaki artış, ABD’de enflasyonu ve net ihracatı aşağı yönde baskılayarak FED’in faiz artış döngüsünü hem geciktiriyor h

Endekste yaşanan gerilemeler sonrası yeni yukarı hareketle zirve görebilir miyiz?

FED’in faiz artış öngörülerini aşağı doğru çektiği son açıklamaları sonrasında dolardaki hareketin bir süreliğine dizginlendiğini görürsek, borsada da bir miktar daha 90.000’e doğru yüksek seviyeleri görmeyi bekliyoruz. Ancak seçimler öncesinde, gerek politik belirsizlikler gerekse doların çok fazla zayıflamayacak olması nedeniyle endekste yeni bir zirve görmeyi de beklemiyoruz. Yılın ikinci yarısında ise daha olumlu bir seyir görebiliriz.

BİST’in uluslararası piyasalara göre iskonto oranı nedir? BİST değerleme olarak yabancı yatırımcı için cazip hale geldi mi?

BİST-100 Endeksi 10,4 Fiyat/Kazanç oranıyla MSCI Gelişen Piyasalar Endeksi’ne göre yüzde 16 iskontoda işlem görüyor. İskonto seviyesi mart ayı ortasında yüzde 20’ye kadar çıkmıştı. İçeride para politikasına yönelik tartışmaların durulması ve FED’in yavaş hareket edeceği beklentisinin tekrar canlanmasıyla dolar bazında gerilediğimiz seviyelerin yabancı yatırımcılar için en azından rölatif anlamda cazip olduğu rahatlıkla söylenebilir.

SERMAYE İHRACI

ECB’nin en az 18 ay boyunca sürecek şekilde ayda 60 milyar Euro’luk tahvil almaya başlaması sonucunda Euro’da sert bir düşüş gördük. Avrupa, tasarruf fazlası ve negatif faizler nedeniyle önümüzdeki yıllarda da sürecek şekilde dünyaya sermaye ihraç eden bir kıta olacak. Bu da Euro’nun daha fazla zayıflamasına neden olabilir. Bunun etkisiyle doların güçlenmesi, emtia fiyatlarını ve gelişen piyasa para birimlerini baskı altında tutuyor.

ABD NE YAPIYOR?

GELİŞEN PİYASALAR

Öte yandan borsanın uzun vadeli F/K ortalaması da yaklaşık olarak 10 civarında olduğundan, seçim belirsizliğini de gözetirsek yılın ilk yarısında yabancıların fon akışlarında daha dengeli bir seyir izlemeyi bekleyebiliriz.

Faiz piyasasında seçimlere kadar ve seçimlerden sonra nasıl hareket olur?

Gelişmiş ülke faizlerinin bu yıl boyunca düşük kalmaya devam ettiğini göreceğiz. O taraftan faize yukarı yönlü bir baskı beklemiyoruz. O nedenle son 6 aydır, piyasa faizlerinin yüzde 9’a yaklaştığı dönemlerde, hep alım önerdik. Önümüzdeki dönemde burada en önemli belirleyiciler doğal olarak enflasyon ve doların seyri olacaktır. İçeride politik risk primi son aylarda yükselmeseydi ve gıda enflasyonunda arzulanan düşüş gerçekleşseydi, dolardaki artışa karşın faizlerde getiri eğrisinin yüzde 7,50–8,00 bandına yerleşmesini bekleyebilirdik. Kurlardaki artışa karşın, olumlu baz etkisi, düşük petrol fiyatları, gerileyen para arzı ve zayıf ekonomik momentumun etkisiyle ikinci çeyrekte enflasyonda düşüş görmeyi bekliyoruz. Yaz aylarında çekirdek enflasyon yüzde 5’e, TÜFE de yüzde 5,5’e kadar gerileyebilir.

Bundan sonra MB’den faiz indirimi bekliyor musunuz?

Kurlardaki volatilite beklediğimiz gibi yatıştığı takdirde, zayıflayan öncü ekonomik göstergelerin de etkisiyle Merkez Bankası’nın 50-75 baz puan kadar daha bir faiz indirimine gittiğini görebiliriz. Bu bağlamda, piyasa faizlerinde de cari seviyelerden 50 baz puan kadar daha aşağı seviyeler tekrar hedeflenebilir. Ancak seçimlerle ilgili belirsizlik ve Euro/dolar kurundaki aşağı yönlü baskı nedeniyle faizlerde genel olarak yatay bir bantta hareket edeceğimizi söyleyebiliriz. Faizlerin genel seyri, seçim sonuçlarından da mutlaka etkilenecektir.

Döviz piyasasında nasıl hareket bekliyorsunuz? Dolardaki güçlenme devam eder mi?

Dövizdeki seyir öncelikle Euro/dolar paritesinin seyrine bağlı olacak. Avrupa ve Japonya Merkez Bankaları’nın gevşek para politikaları ve ABD’deki ekonomik toparlanma, küresel fonların dolara dönmesine neden oluyor.

Öte yandan bunun ABD ekonomisi için deflasyonist ve finansal koşulları sıkılaştırıcı etkisi nedeniyle FED’i rahatsız ettiği de açık. Şu anda küresel olarak suyun akış yolu halen doların güçlenmesi yönünde. Öte yandan Dolar Endeksi (DXY) Mayıs 2014’ten bu yana yüzde 25 değer kazandı. Bu da 2003’ten bu yana en yüksek artış rakamına ulaşan dolar rallisine işaret ediyor.

Dolar/TL’de 2,50 üstü seviyeler kalıcı mı?

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.