“Ciddi bir ralli beklemiyoruz”

Capital (Turkey) - - PARA YATIRIM - YATIRIM ARAÇLARINDA GEÇEN AY / MEVDUAT CAZİP

Döviz kurundaki yukarı hareketler, Emeklilik Yatırım Fonu ürünlerinde de etkisini gösterdi. Kurdaki yukarı hareketlerle birlikte 28 Şubat-25 Mart arasında en yüksek getiriyi döviz bazlı dış borçlanma araçları fonları sağladı. İlk sıradaki fon ise yüzde 2,60’lık getiriyle Garanti Emeklilik Hayat Gruplara Yönelik Gelir Amaçlı Kamu Dış Borçlanma Araçları Emeklilik Yatırım Fonu oldu. En yüksek 10 getiriye sahip fonlar, yüzde 2,86 ile yüzde 2,60 arasında getiri sağladı. İlk 10’da Allianz Yaşam ve Emeklilik ile Garanti Emeklilik’in esnek fonlarının olması da dikkat çekti.

Merkez Bankası’na faiz indir baskıları şimdilik geri plana çekilmiş olmakla birlikte PPK toplantıları sürecinde yeniden gündeme gelecek gibi duruyor. Bu ortamda gösterge faizde yüzde 8,5 üstü seviyeler

/ GÜÇLÜ DOLAR FED’in şahin söylemlerine karşın güvercin icraatları, piyasaları şimdilik rahatlatmış olmakla birlikte güçlü dolar yılı ana trendi devam ediyor. Bu ortamda gelişen ülke para birimlerinde değer kayıplarının devamı bekleniyor. Dolar/TL’de içsel faktörlerle birlikte 1,70 üstü seviyelerin test edilmesi mümkün. Euro/dolarda 2,15’lere kadar yukarı yönlü düzeltme olabilir. Ancak aşağıda da 1 Euro=1 dolar senaryosu denenecek gibi duruyor. zorlu süreç var. Ben geçmiş yıllardaki gibi seçimler öncesinde ciddi bir ralli beklemiyorum. Bunun iki nedeni var. FED’in faiz artırım sürecine gitgide daha çok yaklaşılıyor. İkincisi de siyasi arenada yaşanan gerginlikler ve belirsizlikler. Bu piyasa şartlarında yukarı hareketlerin sınırlı olacağını endeksin 80.000-85.000 bandında olacağını düşünüyorum. Faiz cephesinde yukarı hareketler, endeksi 80.000 altına taşıyabilir. Aşağı hareketler ise yukarı hareketleri beraberinde getirebilir. 80.000 altında borsada alım yapılabilir.” görüldü. Mevduat faizlerinde yüzde 11 hattı üstü seviyeler konuşuluyor. Volatil süreçte TL mevduat cazip bir araç olarak öne çıkıyor. Faiz düşüşüne oynayacaklar için tahvil bono fonlar tercih olabilir.

/ DÜŞÜŞ ALIM FIRSATI Borsada 80.000’in altında gelişen piyasalara göre iskonto oranı arttığı için betası yüksek hisselerin alımlarına şahit olduk. Bu da global piyasalarda büyük bir sarsıntı olmazsa 80.000 altında maliyet fırsatı olduğuna işaret ediyor. Önümüzde seçimler var. Seçimler yaklaştıkça volatil hareketler artabilir. Burada aşağı hareketler fırsat olarak değerlendirilebilir. Yukarı hareketlerde 90.000’e yaklaşıldığında da satış yapılabilir.

/ TAVSİYE EDİLMİYOR Emtia piyasalarında genel bir trend var. Dolar güçlendiğinde altın düşüyor, dolar zayıfladığında da altın yükseliyor. Bu nedenle altın piyasasında temel belirleyici FED’in politikaları ve bu politikaları etkileyebilecek makro göstergeler. Genel beklenti yılın ikinci yarısında FED’den piyasaları çok fazla rahatsız etmeyecek faiz artışı. Bu da doların güçlenmesini sağlayacağı için altın yatırımı çok fazla tavsiye edilmiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.