FED sonrası dikkatler Avrupa’ya dönecek

Capital (Turkey) - - PARA YATIRIM - MEHMET GERZ Ata Portföy Yönetimi Genel Müdürü mgerz@ataportfoy.com.tr

8 Mart’taki kritik FED açıklaması, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkeleri rahatlattı. İlk faiz artışı öncesi “sabırlı” duracağı ifadesini kaldıran FED, istihdamla birlikte enflasyona da bakarak karar verecek. FED’in baktığı çekirdek tüketici harcamaları enflasyonu şu an yüzde 1,3 ve önümüzdeki aylarda yüzde 1,1’e kadar gerilemesi bekleniyor. FED’in orta vadede hedefi ise yüzde 2. Dolayısıyla bu görüntü FED’in ilk faiz artışını büyük ihtimalle aralık ayına kaydırdı.

Böylece doların değer kazancı durdu ve belki de önümüzdeki aylarda biraz daha gerileyecek. Bunu en iyi Euro/dolar paritesinden takip etmek mümkün: 1,05’e kadar inen paritenin 1,10’u aşması dünya piyasalarını daha da rahatlatabilir. ECB’nin tahvil alıp piyasaya nakit vermeye başlamasıyla Avrupa’da faizler iyice dibe vurdu. Avrupa’da sıfır faiz iç tüketimi, zayıf Euro da ihracatı olumlu etkileyecek. Avrupa’dan gelecek iyi veriler aşırı düşen Euro’ya ve Türkiye dahil Doğu Avrupa ekonomilerine olumlu yansıma potansiyeline sahip.

POLİTİK RİSK GÜVENİ ETKİLİYOR

Doların Euro karşısında bir miktar gerilemesi TL/dolar kurunda da bir gevşeme sağlayabilir. Böylece son 6 ayı oldukça moralsiz geçiren reel ekonomi yılın ikinci çeyreğine moralli başlayabilir. Ancak seçime giden Türkiye’de piyasalar konusunda temkinli olmakta fayda var. Çünkü haziran seçimlerinde HDP’nin barajı aşması ve aşmaması durumunda farklı meclis aritmetikleri ortaya çıkabilir.

AKP, hükümeti kursa bile seçim sonrasında yeni anayasa ve başkanlık tartışmaları ekonomi, eğitim ve yargı gibi acil reform gerektiren konuları ikinci plana itebilir. Nitekim hükümetin açıkladığı çok sayıda yapısal reformun icraatında odaklanma eksikliği göze çarpıyor. TCMB ve kamu bankalarının sık sık politika konusu yapılması, şubat ve mart ayında Türkiye’den yabancı sermaye çıkışına neden oldu.

Aslında altın, hisse senedi kadar dalgalı, hatta düzenli getirisi olmadığı için daha spekülatif bir üründür. Ayrıca halkımız bilezik gibi altın alırken, alış-satış farkı nedeniyle baştan yüzde 10’a yakın zararla başlamaktadır. Spekülasyonla gelen kazançlar şansa bağlıdır ve devamlılığı olmaz. Sermaye piyasalarına uzun vadeli (2-5 yıl) ve özellikle düşükken yatırım yapanların kazanma şansı daha yüksektir.

Piyasa zamanlaması açısından az bilenle çok bilen veya çok konuşan arasında pek bir fark yoktur. Yatırım danışmanlarınız size, portföyün dengeli dağıtılması ve fon seçiminde değer katabilir.

Düşüşlerde panik olup hisse satanlar kaybeder; sinirlerine hakim olup düşüşlerde hisse senedi alanlar kazanır. Konunun yerli veya yabancı olmakla alakası yok.

Borsada hisse seçmek oldukça teknik bir iş olup iyi yönetilen fonlara yatırım yapmak daha isabetlidir. Ortak fon dağıtım platformu TEFAS ile tüm banka ve aracı kurumlar birbirinin fonlarını satmaya başladı. Fon seçiminde www.fonturkey. com.tr adresinden yararlanın.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.