BİR FİKRİ PROTOTİPE DÖNÜŞTÜRMEK

Capital (Turkey) - - CAPITAL’DEN -

Bir fikri satmak hiç de kolay bir iş değildir. Kariyerimin ilk günlerinde bir telefon kulübesinin içinde dikilip henüz piyasada olmayan bir dergi için potansiyel şirketlerden reklam almaya çalıştığım dönemi hatırlıyorum, yani insanların size hiç şans tanımamalarının ne kadar sinir bozucu olabileceğini çok iyi anlıyorum. Ancak ben kendi fikrime çok inanıyordum ve sonradan öğrendim ki böylesi bir özgüvene sahip olmanız başkalarının da size güvenmesini sağlıyormuş

Sizin yerinizde olsam kendi fikrimin henüz başkalarınca fark edilmemiş olmasına hiç üzülmezdim. Bu aslında sizin bir fırsatı diğer

CEVAP:Ben bir öğrenciyim ve yaşamları kurtarabileceğini düşündüğüm bir fikrim var. Kendi ürünüm için geliştirdiğim iş modelinde; satılan her bir birim için ihtiyacı olan bir insana o birimden bir tane bağışlamak düşüncesi var. İşe yarar bir prototip geliştirebilmek için nereden fon bulabilirim? Birincisi sen iş hayatına çok haklı nedenler yüzünden atılıyorsun. Oysa insanların çoğu girişimciliği kısa yoldan köşeyi dönmenin bir aracı olarak görür, ancak bu nadiren doğru çıkar. Eğer senin kurumun insanların yaşamında gerçekten bir fark yaratmayacak ise o zaman senin iş hayatında hiç olmaman gerekir. İşte bu kadar basit… Para asla bir girişimcinin tek motivasyon kaynağı olmamalı; şayet kendi ürününe ve onun amacına değer vermiyorsan, onlara kimse değer vermez.

Bir prototip yapmak her zaman gerekli bir adım değildir, ancak sizinki yatırımcılara gösterildiği zaman onları ikna etmenize yardımcı olabilir. Ben şahsen bir ürünü gerçekten gördüğüm zaman onunla ilgilenme ihtimalim çok daha yüksek oluyor. Başlangıçta maliyetleri mümkün olduğunca düşük tutmaya çalışın. Prototipinizin kendi ürününüzün en önemli işlevlerini sergileyebilmesi, gayet iyi görünmesi ve basit olması gerekir. Yatırımcıların ilgisini çekebilmesi için prototipin kolay anlaşılması şarttır.

Eskiden yeni kurulmuş bir teknoloji şirketi için bir fon kaynağı bulmak bugüne kıyasla çok daha büyük bir engeldi. Geçmişte müteşebbisler kendi iş planlarını bir şirketten diğerine kapı kapı dolaşarak satmaya çalışırdı. Ancak zaman kesinlikle çok değişti ve yeni kurulmuş teknoloji şirketlerine verilen destek hiç bu kadar güçlü olmamıştı. Bugün ortalıkta bir sonraki yeni şeyle kendi önlerini açma umuduyla yatırım yapma peşinde koşan geniş bir yatırımcılar, şirketler ve organizasyonlar topluluğu var. Bu arada girişimciler için kitle-kaynaklandırma ve hükümet kredileri de diğer iki önemli seçenek olarak duruyor.

Ancak henüz piyasaya çıkmaya hazır olmadığınız için prototipinize fon bulmanız biraz zor olabilir. Çoğu insan bugün kendi prototiplerini oluşturmaya para harcıyor, çünkü bu şekilde kitleselfonlama veya yatırım çekme şanslarını büyük ölçüde artırmış oluyorlar. Potansiyel yatırımcılar artık kendinizi fikrinize ne kadar adamış olduğunuzu öğrenmek istiyor ve sizin o fikre kendi paranızı harcıyor olmanız onları ikna etmekte yolunuzu önemli ölçüde kısaltabilir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.