KENTSEL DÖNÜŞÜM OLUMLU ETKİLEYECEK

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON - Hayvansal ürün tüketiminin hem sağlıklı beslenmenin hem gelişmişliğin göstergesi olduğunu ifade eden Beyaz Et Sanayicileri ve Damızlıkçıları Birliği Derneği Yönetim Kurulu Başkanı Sait Koca’nın 2015 öngörüleri şöyle: “Bu yılın sıkıntılı geçmesi bekleniyor

YILLIK BÜYÜME YÜZDE 5

Toplam 10 milyar TL ciroya sahip olan hazır beton pazarı, inşaat sektörünün en temel kollarından biri. Türkiye, 2013’te rekor kırarak 102 milyon metreküp beton üretti. 2014 yılında ise bu rakam 107 milyon metreküpe ulaştı. Beton üretimi 2014’te tahminler doğrultusunda yüzde 5 oranında büyüdü.

DÜNYADA ÜÇÜNCÜ

Önemli bir hazır beton üreticisi olan Türkiye, dünya genelinde üçüncü sırada yer alıyor. Dünya pazarında ilk sırada yer alan ülke, 1 milyar metreküp üretimiyle Çin. Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, “AB üyesi ülkelerin toplam üretim miktarı 145 milyon metreküpken Türkiye tek başına 107 milyon metreküp beton üretiyor” diyor.

KENTSEL DÖNÜŞÜM ETKİSİ

Kurulu kapasitenin 230 milyon metreküp olduğunu belirten Yavuz Işık, geleceğe dair şu bilgileri veriyor: “2015’te kentsel dönüşüm ve kamu altyapı yatırımlarıyla yüzde 5 büyüme bekliyoruz. İnşaatın canlanmasına paralel olarak sektörün de canlanacağını öngörebiliriz. Kentsel dönüşüm 2015’in de önemli konularından biri olacak. KGS belgeli beton kullanımı yapı stokunun ekonomik ve depreme dayanıklı olmasını sağlayacaktır.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.