BÜYÜMEYE DEVAM

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

RAKAMLAR NE DİYOR?

Ev dışı tüketim, yıllık yüzde 10-15 bandında büyüyen dinamik bir sektör. Pazarın dünyadaki büyüklüğü 2,6 trilyon doları buluyor. Ev Dışı Tüketim Tedarikçileri Derneği’nin verilerine göre pazarın büyüklüğü 50 milyar TL olarak hesaplanıyor. Bu durumda kişi başı EDT harcaması ise 667 TL civarında.

YÜZDE 12 BÜYÜDÜ

Ev dışı tüketim pazarı, 2014’te bir önceki yıla göre yüzde 12,3 büyüdü. Bu büyümeyi, iç turizmdeki gelişme ve yabancı turist sayısındaki artış gibi parametreler tetikledi. EDT pazarının son 10 yılın en hızlı büyüyen alanlarından biri olduğunu belirten ETÜDER Yönetim Kurulu Başkanı Melih Şahinöz, sektörün her yıl büyümeye devam edeceğini belirtiyor.

2015 NASIL GEÇECEK?

Melih Şahinöz’ün bu yıla ilişkin beklentileri ise şöyle: “EDT sektöründe yılın ilk çeyreğinde bir duraklama yaşansa da bunun ikinci yarıda toparlanacağı ve sektörün yüzde 10 seviyelerinde büyüyeceğini tahmin ediyoruz. 2015’te yabancı yatırımların artacağını öngörüyoruz. EDT tüketim kanallarında özellikle hızlı yemek ve restoran, fast food ve kafe noktalarında artışlar olacaktır. Risklerini iyi yönetemeyen şirketlerin konsolide olmaları ise kaçınılmaz görünüyor.

TÜKETİM YETERSİZ

İç pazardaki rakamlar da tüketimin yıllar itibarıyla arttığını gösteriyor. Kişi başına piliç eti tüketimi 2013 yılında 18,3 kg iken 2014 yılında 20,8 kg’a ulaşmış durumda. Ancak uzmanlara göre hayvansal ürün tüketimi halen dünya ortalamasının altında.

2015 BEKLENTİSİ

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.