UNCULARIN GÖZÜ DIŞARIDA

Capital (Turkey) - - PROJEKSİYON -

HEDEFLER İDDİALI

Un ve unlu mamuller pazarı, temel gıda olduğu için kritik öneme sahip. Sektör aynı zamanda önemli bir ihracatçı. Un üreticisinin dış pazarlardaki tanıtımına odaklanan Un ve Unlu Mamüller Tanıtım Grubu Başkanı Turgay Ünlü, sektördeki oyuncuların dış pazarda büyümek için gerekli kapasite ve deneyime sahip olduğunu söylüyor.

İKİYE KATLANACAK

Ancak Türkiye’nin 2023 ihracat stratejisi hedefine ulaşabilmesi için sektörün ihracatını 3,9 milyar dolara çıkarması gerekiyor. Bu da mevcut ihracatın ikiye katlanması demek. Turgay Ünlü, hedeflere dair şöyle devam ediyor: “2000’li yılların ortalarında girdiğimiz Uzakdoğu gibi pazarlardaki konumumuzu sağlamlaştırmayı, mevcut pazarlarımızdaki konumumuzun devamını sağlamayı amaçlıyoruz.”

2015 HEDEFİ NE?

“2015, hem var olan pazarlarımızdaki marka algımızı sağlamlaştırdığımız hem yeni pazarlara gireceğimiz bir yıl olacak” diyen Ünlü, Güney Amerika gibi yeni pazarlara odaklanacaklarını belirtiyor. 2011’de 1 milyon 984 bin ton olan ihracatın, bu yıl 2 milyon 150 bin tona çıkması amaçlanıyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.