DÜNYADAKİ BÜYÜME YERİNDE SAYACAK

Capital (Turkey) - - KONJONKTÜR -

MF’nin 6 ayda bir yayınladığı World Economic Outlook (WEO) raporunun geçen ay açıklanan son sayısındaki tahminler, küresel ekonomideki büyümenin bu yıl yerinde saymasının beklendiğini gösteriyor. Söz konusu rapordaki tahminlere göre, dünya ekonomisi bu yıl yüzde 3,5 büyüyecek. Küresel ekonomideki büyüme geçen yıl da buna çok yakın ve yüzde 3,4’tü. IMF’ye göre küresel ekonomi 2016’da bile çok fazla hareketlenemeyecek ve ancak yüzde 3,8 büyüme gösterebilecek.

IMF, geçen sonbaharda küresel ekonomide bu yılki büyümenin yüzde 3,8 olacağını öngörüyordu. Ancak özellikle gelişmekte olan ülkelerde yatırımlardaki zayıflamanın büyümeyi yavaşlatacağı düşüncesiyle ocak ayındaki güncelleme raporunda bu tahminini 0,3 puan aşağı indirmişti. Son üç aydaki gelişmeler de bu yönde olunca, nisan ayındaki raporda tahminlerde fazla bir değişiklik yapılmadı.

IMF’nin tahminlerine göre, gelişmiş ülkelerdeki büyüme geçen yıla göre biraz hızlanacak. Bu ülkelerde geçen yıl yüzde 1,8 olan büyüme, bu yıl yüzde 2,4’e çıkacak. Ancak gelişmekte olan ülkelerdeki büyümenin biraz yavaşlayacağı ve yüzde 4,6’dan yüzde 4,3’e ineceği tahmin ediliyor. Gelişmekte olan büyük ülkelerden özellikle Rusya’ya ilişkin çok kötü beklentiler var. Halen resesyonda olan bu ülkenin bu yıl yüzde 3,8 küçüleceği öngörülüyor. Brezilya’nın da yüzde 1 küçüleceği tahmin ediliyor. Çin’deki büyümenin ise yüzde 7’nin altına inmesi bekleniyor.

IMF’nin küresel ekonomiye ilişkin diğer önemli tahminleri ise şöyle sıralanabilir. IMF’ye göre, geçen yıl yüzde 3,4 olan dünya ticaretindeki artış bu yıl yüzde 3,7 olarak gerçekleşecek. Petrolün varil fiyatı, geçen yıla göre yüzde 40 düşüşle ortalama 58 dolar olacak. Enflasyon gelişmiş ülkelerde sadece yüzde 0,4 olurken, gelişmekte olan ülkelerde yüzde 5,4’ü bulacak. Dolar faizleri bir miktar yükselip yüzde 0,3’ten yüzde 0,7’ye çıkarken, Euro faizleri ise yüzde 0,2’den “sıfır” dolayına inecek.

IMF’ye göre, Türkiye ise bu yıl yüzde 3,1 büyüyecek. Geçen yılki büyüme yüzde 2,9 olduğuna göre, IMF bu yıl Türkiye ekonomisinde fazla bir hareketlenme öngörmüyor. IMF’nin Türkiye ekonomisine ilişkin diğer tahminleri ise şöyle özetlenebilir. Geçen yılın sonunda yüzde 8,2 olan enflasyonun bu yılın sonunda yüzde 7 olması bekleniyor. Geçen yıl yüzde 5,7 olan cari açığın milli gelire oranının bu yıl yüzde 4,2’ye düşeceği tahmin ediliyor. Geçen yıl yüzde 9,9 olan işsizlik oranının ise bu yıl yüzde 11,4’ü bulacağı öngörülüyor. Özellikle bu son tahmin hiç iç açıcı görünmüyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.