“PAZAR DARALIYOR”

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA - HAYRETTİN ÇAYCI / SARKUYSAN YKB HALUK YILDIZ KASTAMONU ENTEGRE AĞAÇ GRUBU BAŞKANI

mart ayında yüzde 0,89 artması beklenen enflasyon beklentilerin çok ötesinde yüzde 1,19 artış gösterdi.

Tüm bu unsurların tüketici üzerindeki yansımaları doğrudan kendisini hissettirdi. Türkiye İstatistik Kurumu ve Merkez Bankası işbirliğiyle yürütülen tüketici eğilim anketi sonuçlarından hesaplanan tüketici güven endeksi, bu yıl mart ayında bir önceki aya göre yüzde 5,4 oranında azaldı ve 64,39 oldu.

Ekonominin yumuşak karnı işsizlik de artışını sürdürdü. Geçtiğimiz yıl aralık ayında yüzde 10,9 ile son 4 yılın en yüksek seviyesine yerleşen işsizlik oranı, bu yıl ocak ayında yeni bir rekor kırdı. Yüzde 11,3’e yükselen işsizlik oranı böylelikle son 5 yılın en yüksek seviyesine çıktı.

Bunlara yakın coğrafyadaki savaşlar da eklenince birçok sektör için normalin dışında yeni durumlar oluştu. Bu “anormal” gelişmelerin bazıları çok sayıda, bazıları birkaç, bir bölümü de sadece belli sektörleri etkiliyor.

AŞIRI DOZ REKABET

Sektörde sıra dışı gelişmeler son birkaç yıldır var. Özellikle yurtiçi kablo üretim şirketlerinin aralarındaki aşırı dozdaki rekabet nedeniyle kâr düşüyor. Bu durum finansal durumların zayıflamasına neden oluyor.

YETERSİZ SERMAYE

Sektörler cephesinde ortaya çıkan en ciddi anormallik talep daralması. Tüketici güven endeksindeki düşüş ve işsizlikteki tırmanış iç talebi doğrudan etkiledi.

Beğendik CEO’su Hacı Beğendik, içinde bulunduğumuz dönemde süpermarket ve üzeri büyüklükteki mağazalarda ziyaretçi sayısının azaldığını belirtiyor. “Bunun yanı sıra sepet büyüklüklerindeki düşüş perakendecileri zorluyor” diyor.

Porland Yönetim Kurulu Başkanı Süleyman Pamukçu da her sektörde olduğu gibi kendi sektörlerinde de talepte düşüş olduğuna dikkat çekiyor. “Bir önceki yıla kıyasla yüzde 10-15’lik bir daralma var. Özellikle kur değişiklikleri, zorunlu harcamaların dışına çıkılmayan bir süreci işaret ediyor” diye konuşuyor.

Sigortada talep daralması büyüme oranlarında kendini gösteriyor. Büyümenin yüzde 20’lerden yüzde 10’ların altına indiğini söyleyen Zurich Sigorta CEO’su Yılmaz Yıldız, “Ekonomideki genel yavaşlamanın ilk yansıdığı

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.