“ORTA BÜYÜKLÜKTEKİLER YAŞAM SAVAŞI VERİYOR”

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA - Bu sıra dışı gelişmelerin ana sebebi, Türkiye’deki kablo şirketlerinin yetersiz olan işletme sermayesi sorunu. Sorunu şirketlerin kendileri de doğuruyor. Sebebi de yetersiz işletme sorununa ilaveten kredi ile sabit sermaye yatırımı yapmaları. Ödeme güven

ORTAK ZORUNLULUĞU

ARZ TALEBİN ÜSTÜNE ÇIKTI

Sektörde yeni yatırımlarla arz talebin üzerine çıktı, rekabet çok daha yoğun hale geldi. Sektörün markalı ve nihai tüketiciye ulaşan bir ürün olmaması rekabeti daha çok fiyat ve vade odaklı hale getiriyor. Ana üreticiler olarak vadeleri uzatarak, satıcı ve bayilerin risklerini artırmakta ve onların da işlerini zorlaştırmaktayız.

GÖRÜLMEYEN RİSKLER OLUŞTU

Sektörümüzde talep düşüşü yok gibi. Ancak yeni yatırımların olması rekabeti artırıyor. Ayrıca buzdağının altında vadelerin açılmasıyla beraber görülmeyen riskler oluştu. Batık alacaklar, kazanılmayan paraların harcanması, verimli olmayan projeler söz konusu. Maalesef bu olumsuzluklar, vadeler uzatılarak kapatılıyor. Bu da sektör için büyük risk.

KÜÇÜKLER DEVRE DIŞI KALDI

Vadelerin uzaması ve risklerin artması, sektörde küçük oyuncuları devre dışı bıraktı. Orta büyüklükte şirketler ise yaşam savaşı veriyor. Bu anormalliklerin kalıcı olması zor. Sektör büyüklüğü değişmez, ancak oyuncular azalabilir. Kastamonu Entegre olarak, biz yatırımlarımızı yurtdışına kaydırdık. Hedefimiz 3-4 yıl içinde toplam ciromuzun yüzde 50’sini yurtdışında oluşturmak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.