“ÜRETİCİNİN FİNANSMAN YÜKÜ ARTTI”

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA - GÜRHAN AKDOĞAN İNOKSAN CEO’SU Öte yandan doların Euro karşısında aşırı değerlenmesi, maliyetleri dolar, girdileri Euro olan sektörümüze bir darbe vurdu. Diğer bir darbe de sektörümüzdeki üreticilerin ana rakibi olan Avrupalı üreticilerin uluslararası re

Ekonomide yolunda gitmeyen gelişmeler, önceki yıllardan farklı bir rekabetin yaşanmasına neden oluyor. Mobilya, lojistik, perakende, sigorta ve yalıtım bu tabloyla karşılaşan sektörlerden birkaçı… AVM sayısının ve şubeleşmenin talebin çok üzerine çıkması nedeniyle rekabetin kızıştığını belirten Makromarket Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Songör, bu durumun sonucu olarak kârların düştüğüne dikkat çekiyor. Yoğun rekabet etkisiyle sektörde anormal bir kârsızlık sendromunun yaşandığını ifade ediyor. “Çünkü rekabet zararına satış boyutuna geçiyor” diyor.

Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan da sektörde rekabetin zorlaştığını, bu nedenle yeni bir marka çıkmadığını söylüyor. Her geçen gün haksız rekabetin de arttığının altını çizen Doğan, “Komşu ülkelerde, Ortadoğu ve Kuzey Afrika ülkelerinde yaşanan sorunlar nedeniyle ihracatta daha fazla büyüme olmuyor” diye konuşuyor.

Yalıtım sektörü artan rekabet yüzünden pazar daralmasıyla karşı karşıya. Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan, sektördeki bu anormal gelişmeyi şöyle paylaşıyor: “Bu yıl yalıtım sektöründe bazı değişimler yaşıyoruz; rekabetin artmasıyla pazar daralıyor. Değişen kur endeksleri maliyetleri yükseltiyor, bu da kârlılığın azalmasına neden oluyor.”

İçinde bulunduğumuz dönemde paritelerdeki ani değişimler yüzünden lojistik sektörü de düşük kârlılıkla mücadele ediyor. Omsan Lojistik Genel Müdürü Osman Küçükertan, TL paritesindeki değişimin sektörün aleyhinde seyrettiğini belirtiyor. “Ani değişimler taşınan yük miktarını azaltıyor. Bu durum kapasitemizin verimsiz kullanılmasına neden oluyor ve kârları düşürüyor” diyor.

SEKTÖR CİDDİ ETKİLENDİ

Döviz kurlarındaki dalgalanma ve komşularımızda yaşanan gerek ekonomik gerek siyasi/askeri olumsuzluklar endüstriyel mutfak ve çamaşırhane sektörünü de ciddi şekilde etkiledi. Türkiye için kalıcı durgunluk önemli bir risk olarak önümüzde duruyor.

VADELER UZADI

Geçmişte dengeli seyreden kur ve faizler sektörümüzdeki üreticilerin satış vadelerini uzatma konusunda elini rahatlatmış ve ödeme vadeleri uzamıştı. Ancak bugüne gelindiğinde gerek kurlardaki aşırı değerlenme gerek faizlerdeki artış üreticilerin üzerindeki finansman yüklerini artırırken, genel kabul görmüş “verilen hak geri alınmaz” anlayışı sonucu geri dönüşü olmayan vade farkları ekstra bir yük oluşturuyor.

AVRUPALI İLE REKABET

KIRILGANLIK NOKTASI

Özellikle 2015 seçimleri kırılganlık noktasıdır, siyasi istikrarsızlık ve dengelerin bozulmasıyla belirsizlik ortamı, bu olumsuzlukların uzun süre kalıcı olmasını sağlayabilir. Bunun sonucunda, sektörde belirli birtakım daralmalar ve küçülmeler de olacaktır. Dahası bir konsolidasyon görülebilir. Oyuncu sayısı azalırken diğer taraftan daha güçlü şirketlerin yer alacağı şekilde sektör bir değişime uğrayacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.