“PARİTE ARTARSA PAZARI TOPARLAYAMAYIZ”

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA - KAAN KAVALOĞLU / LİMAK TURİZM GRUBU BAŞKANI Ruslar ruble kazanıp tatillerini dolar bazında yaptıkları için ülkelerindeki devalüasyondan çok olumsuz etkilendi. Bu nedenle kurlarda bir istikrar beklediler, bu durum biz Türk otelcileri fiyatlarda indirim ya

Başkanı Sabri Ünlütürk, bu yıl tekstilde savunma pozisyonuna geçtiklerini söylüyor ve ekliyor: “Sıfır yatırım yapacağız. Pazarlama konusunda çok daha agresif bir yaklaşımımız var.” Hasçelik Yönetim Kurulu Başkanı Naci Faydasıçok, sürekli iyileştirme ve verimlilik artırıcı programlara öncelik tanıdıklarını anlatıyor. Akbulut Holding, genel masraf kalemlerinden tasarruf ederek maliyetlerini kontrol etmeye ve rekabetçi fiyatlar vermeye çalışıyor. Aksa Yönetim Kurulu Üyesi Mustafa Yılmaz, herkes gibi kendilerinin de strateji ve iş yapma modellerinde ağırlığı

EKONOMİK OLUMSUZLUKLAR

Bu yıl yaşadığımız en ciddi anormallik erken rezervasyon oranlarımızdaki düşüklük. Özellikle Rusya ve BTD ülkeleri turist profili, bu yıl ülkelerindeki ekonomik olumsuzluklardan dolayı erken rezervasyon yapmak yerine son dakika rezervasyon yapmayı tercih ediyor. Ama bunun tam tersine ilk defa yurtiçi seyahat eden Türk turist profili erken rezervasyon yapmaya başladı.

İNDİRİM ZORUNLULUĞU

NASIL TELAFİ ETTİK?

AR-GE’ye dayandırdıklarını açıklıyor. Silverline Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Laçin, sektörde artan rekabette fiyat odaklı hareket etmek yerine tasarım ve teknolojiyle farklılaşmayı tercih ettiklerini söylüyor. Garanti Emeklilik, olumsuzluklardan en az düzeyde etkilenmek için esnek olmaya odaklanıyor. Operasyonel giderlere konu olan tüm alanları mercek altına alıyor. Acımasız rekabet şartlarına ayak uydurmak zorunda olduklarını belirten Makromarket Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Songör ise “Yüksek maliyetli şubeler açmıyoruz. Verimsiz ve zararlı şube olduğunda kapatmaktan kaçınmıyoruz” diyor. Peki yaşanan bu anormal gelişmeler kalıcı olur mu? İş dünyası bu konuda iyimser. Genel kanı haziran ayındaki genel seçimler sonrasında piyasanın yeniden canlanacağı yönünde. Ancak bu iyimserliğin hayata geçmemesi halinde sektör yetkilileri konsolidasyonun kaçınılmaz olacağı görüşünde. Örneğin Doğtaş Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan, rekabetin bu yoğunlukta sürmesi durumunda oyuncu sayısının azalacağını söylüyor. Ode Yalıtım Yönetim Kurulu Başkanı Orhan Turan da kendi sektörü için benzer bir gelişme öngörüyor. “Var olan sıra dışı gelişmeler devam ederse bazı oyuncuların sistemin dışına çıkacağını ve konsolidasyon olacağını düşünüyorum” diyor. “Bu böyle gitmez” diyen Makromarket Yönetim Kurulu Başkanı Mehmet Songör de aynı fikirde: “Arz talep dengesi oturana kadar elenenler olur.”

Yurtbay Seramik Yönetim Kurulu Başkan Yardımcısı İlter Yurtbay, ihracatta yavaşlamanın kalıcı olmayacağını tahmin ediyor. Ancak var olan ortamdan küçük ölçekli ya da mali yönden zayıf olan şirketlerin etkilenebileceğini belirtiyor. “Üretim kapasitesinin daraltılması ve istihdamda düşme beklenebilir” diye ekliyor.

Zurich Sigorta CEO’su Yılmaz Yıldız da elementer sigorta sektöründe büyümenin geçmiş yıllara göre düşük olmasının şaşırtıcı olmayacağını ifade ediyor. “Büyümenin düşmesi ve kârsızlık sektörde konsolidasyonu hızlandıracak” diyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.