BEKÇİLİĞİNİ YAPIYORUM”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

YÖNETİM ANLAYIŞI

Ben yönetmiyorum, arkadaşlarımızın yönetmesi için gerekli ortamı yaratıyorum. Ben böyle bir yöneticiyim. Yani insanların işlerini iyi yapmaları, iyi yönetmeleri, kendilerini iyi ortaya koyabilmeleri için gerekli ortamı hazırlamak benim görevim. Bu büyüklükte yapabileceğiniz ideal yöneticilikte aslında, hep birlikte yönetmenin ortamını yaratmak. Biz aile içinde bunu benimsedik, bunu etrafımızdaki arkadaşlarımıza da yaydık. Yani hep birlikte yönetiyoruz.

VAZGEÇİLMEZ İLKELER

Bunlar bizim esnaflık terbiyesi, aile terbiyesi ve bu toplumun temel değerlerinden aldığımız terbiyenin unsurları… Yani dürüst olacaksın, şeffaf olacaksın, sözünün eri olacaksın, hoşgörülü olacaksın, mütevazı olacaksın. Bu toplum, aileler, yani bizim özümüzde olan şeyler bunlar. Biz de bu temel değerleri paylaşıyoruz. İsraf çok önemli, en çok korktuğum şey israf. Misyonumuza kadar yansır. Bize emanet edilen kaynakları, en verimli şekilde kullanıp geliştirmek isteriz. Mal, mülk, varlık, hepsi emanet, can da emanet değil mi? Dolayısıyla bir emanete gösterilmesi gereken titizliği göstermeye çalışıyoruz.

GELECEĞE TAŞIMAK

Değerlerimizin, kültürümüzün oluşturduğumuz iş stratejilerimizin bekçiliğini yapıyorum. Onları dosdoğru tutmaya çalışıyorum. Ürünlerimiz, bir felsefenin ürünü. Sütaş’ın başlangıcındaki taze kaşar bir felsefenin ürünü. Biz Türk ve Anadolu kültürünü, gıda değerlerini, aldık, tükettik, ondan para kazandık ama sorumluluğumuz bunları yarına taşımak gerekli. Aslında bu ürünleri, köklerinden kopartmadan, işin özünü yapmaya devam ederek, geleceğe taşımak gerekli. Onları bugünkü tüketicinin ihtiyaçlarını karşılayacak ambalajlara kavuşturmak, bugünkü tüketicisinin ihtiyaçlarını karşılayacak standartlara, kalitelere kavuşturmak, kolay ulaşılabilir yapmak önemli. Biz bunları yapıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.