BİR TALEP VAR”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

SEKTÖR NASIL BÜYÜYOR?

Sektörümüz, en temel gıdalardan birini üretiyor. Ayrıca her geçen gün insanlar da sağlıklı ve doğal beslenme konusunda daha fazla duyarlı hale geliyor. Sağlıklı beslenme deyince de süt ürünleri ilk olarak aklınıza geliyor. Dolasıyla tüketici bilinçlendikçe, gelişim sürecinde kendisine ilişkin talepleri arttıkça, “Daha iyi yaşamak istiyorum, daha sağlıklı yaşamak istiyorum” dedikçe süt ve süt ürünlerine talep artmaya devam edecek.

NASIL BİR BÜYÜKLÜK VAR?

18,5 milyon ton süt üretir hale geldik ki bu iyi bir rakam. Normal olarak bizim bu rakamı, 25 milyon ton civarında bir seviyeye çıkmamız lazım. Türkiye için önümüzde yapılacak iş var. Ama onun yanı sıra dünyada da talep artıyor. Bakıyorsunuz Çin’de devasa bir talep var. Çin gelişmeye devam ettikçe, geliri artmaya başladıkça talep artacak. Avrupa’nın bütün damızlıkları, Çin’e gitti. Çin’de büyük çiftlikler kuruldu. Ve gelişmekte olan bütün toplumlarda talep artıyor. Şimdi Afrika’da da bir talep var. Afrika’dan bize “Ortak olalım, çiftlik kuralım” diye geliyorlar. Yani insanlar para kazandıkça ne yapalım, nasıl kendimize daha iyi bakalım diye düşünmeye başladıkça süt ve süt ürünleri olacak. demiştik. Cizre’ye gitmiştik, sonra Batman’a. O arada ben de Bingöl’ü merkez olarak seçmiştim. Dördüncü merkez için Bingöl’de yatırım için hazırlık yapıyoruz.

Hazırlık aşaması derken neyi kastediyorsunuz?

Araziyi almak için çalışıyoruz. Çünkü bu araziyi kamudan alacağız. Kamunun elinde de bizim ihtiyacımız olan arazi mevcut değildi. Böl-

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.