DİYE ÇALIŞIYORUZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

BÜYÜK AİLE

Şimdi 5 bin kişilik büyük bir ailemiz var. Önce bu ailenin kendisini geliştirebilmesi için imkanlar yaratmaya çalışıyoruz. Geçen yıl bu 5 bin kişinin yıllık ortalama eğitim süresi 21- 22 saatti. Yani önce kendimizi geliştirmeye çalışıyoruz. Burası bir süt ve süt ürünleri üreten veya ottan sofraya süt değer zincirini üreten, yöneten bir şirket olmanın yanı sıra aslında dönüştüren bir mekanizmaya sahip. Bizim çalışanımız Aksaray’ın köyünden çıkmış, gelmiş. Orada liseyi okumuş sonra Sütaş’ta işe başlamış. Dünyanın en yüksek teknolojisini kullanmayı öğrenmiş. Şimdi o çalışanın çocukları başka bir şey olur. Yani burası bir sanayi, özellikle istihdamın da yoğun olduğu bir iş kolu olduğu için aslında toplumu dönüştüren bir rolü de var.

İÇERİDEKİ GÜÇ

Yeni üretim teknolojileri, yeni üretim ilişkileri bizi dönüştürürken aynı zamanda kurumsal yapı dışarıdaki bilgi ve tecrübeyi de yüklüyor. Sadece doğal olarak değişmiyoruz, bir de kurum bizi değiştirmeye çalışıyor. En önemli hazırlık bu. Şu anda Sütaş’ın yönetim kadrosuna bakıyorum yüzde 70’i içeriden yetişmiş. Demek ki sektöründe lider bir kurumu oraya getiren kendi gücü, dinamikleri var. İleriye de götürmesi için ne yapılmalı? Bunlara yatırıma devam etmeliyiz.

KURUCU AİLE

Üç kız kardeşim var. Birlikte çalıştığım bir de yeğenim bulunuyor. Amcamın oğlu Haydar Yılmaz ve tabii enişteler var. Tarık Bey tarımsal faaliyetlerin başında, Aykut Bey yönetim sistemleri başkanlığını götürüyor. Hepimiz işin bir ucundan tutmuş gidiyoruz. Çocuklarımızı da, ailemizin değerleriyle yetiştirmeye gayret gösteriyoruz. İyi insanlar olsunlar diye çalışıyoruz. İyi insanlar olurlarsa yollarını mutlaka bulurlar, ben hep buna güveniyorum.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.