4 SEKTÖRÜN KÂR HARİTASI

Capital (Turkey) - - REKABET -

BEYAZ EŞYADA NASIL?

Beyaz eşya, rekabetin yoğun olduğu bir sektör. BEYSAD Başkan Yardımcısı Burak Özaydemir, “Ortalama kârlılıklarla ilgili net veri söz konusu değil. Ancak operasyonel hatalara marj bırakmayan bir yapı olduğu söylenebilir. Ancak sektörümüz Avrupa’daki pazar daralması ve sonrasındaki deflasyon baskılarına rağmen sağlıklı yapısını koruyabildi. Batı Avrupa’da ise sektörün kârlılığı Türkiye’den daha olumsuz. Kapanan ve iflas eden şirketler de bu görüşümüzü destekliyor.”

OTOMOTİV

1’İN ALTINDA

Oyak Çimento ve Otomotiv Grubu Başkanı Celal Çağlar, otomotivdeki kârlar hakkında bilgi veriyor: “2013 ve 2014’teki en büyük sıkıntı Euro’nun aşırı yükselmesi oldu. Sektör kârlılıktan fedakarlık etmek zorunda kaldı. Özellikle satış bacağında çok düşük kârlı bir yıl yaşadık. 2015’in daha iyi bir yıl olacağını bekliyorum. Otomobilde satıştaki kâr marjları yüzde 1-2, üretimde ise yüzde 5’ler civarında. 2014’te satıştaki oran 0,5-1 düzeyindeydi.”

BETON DA GERİLEDİ

Türkiye Hazır Beton Birliği Yönetim Kurulu Başkanı Yavuz Işık, sektördeki kârların düşük olduğunu söylüyor: “Kâr marjı beton sektöründe mevsimsel olarak ve talebe bağlı değişir. ABD ve Avrupa örneklerinde kriz olmayan yıllarda ortalama yıllık kâr marjı yüzde 3-4 civarındadır. Ülkemizde ise ortalama yüzde 1-2 bandında. Hatta bazı yıllarda zarar ediliyor. Çünkü ülkemizdeki beton sektöründe ciddi bir rekabet var.”

SÜTTE

YATAY SEYİR

SETBİR Yönetim Kurulu Başkanı Zeki Ilgaz, süt ve süt ürünleri sektöründeki kârlılıklara dair şu bilgileri veriyor: “Kârlılıklar, işletmelerin ölçeğine, lokasyonlarına, inovatif üretimi gerçekleştirmelerine göre tabii ki farklılık gösteriyor. O nedenle tek bir rakam vermek sağlıklı değil. Ancak 2008’den bu yana kârlılık oranının düz ya da aşağı yönlü ilerlediğini ve bu durumun sadece Türkiye’de değil, dünyada da böyle olduğunu belirtebiliriz.”

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.