“BİR AYAĞIM AFRİKA’DA”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ - Biz piyasa odaklı değil, hedef odaklı bir şirketiz. Hedefe de sektirmeden gidiyoruz. Afrika’da büyük potansiyel var, o nedenle Cezayir’den bu kıtaya girdik. Ortadoğu’dan teklifler geliyor, potansiyeli yüksek ABD pazarı da ilgimizi çekiyor. 2015’te 3,5

ZAMAN SEYAHATTE GEÇİYOR

Zamanımın ciddi bir kısmını seyahatlerde geçiriyorum. Zaten bir ayağım sürekli Afrika’da. Bunun dışında Avrupa ve Amerika’ya da çok sık seyahatlerim oluyor.

FARKLI VİZYON KAPISI

Tabii ki farklı ülke ve farklı kültürlerde bulunmak hem iş hayatı hem kişinin kendi gelişimi açısından önemli bir artı değer. Öğrenmenin ve deneyimlemenin yaşı ve yeri olmayacağı kanısındayım. Tanıştığım her yeni kültür bana aynı zamanda farklı bir vizyonun da kapısını açıyor. Bundan sonra yüksek teknoloji ürünlerine yapılacak yatırımlar ve bunların ihracata yapacağı katkı, sektördeki büyümeyi daha kalıcı ve sürdürülebilir kılacak.

Üretimin azaldığı bir dönemde üretime yatırım yapıyor olmanızın itici gücü nedir?

Biz ikinci ve üçüncü nesil olarak işimizin başındayız. Üç kıtada üretim yapıyoruz, ülkemizin global bir çelikçisiyiz. Bu yaptığımız işte çok büyük bir deneyimimiz var. Bunun yanında dünyada birçok otoriteden de destek alıyoruz. Örneğin kimlerden destek alıyorsunuz? Yönetimsel destekler ve görüşler alıyoruz. Çünkü bu işte sadece üretmek yetmiyor, pariteyi, ülkelerle politikaları yönetmek, ülkelerin büyüme planlarını bilmek gerekiyor. Üretmenin yanında, kaliteli üretmek, rekabetçi üretmek ve bunu uygun pazarlarda yoğun bir volümle satabilmek için iyi pazarlayabilmek şart. Tüm bu konularda biz de destek alıyoruz.

Türkiye’nin ilk ileri teknolojili yüksek katma değerli yassı çeliğini üretiyorsunuz? Bunun için ne kadarlık bir yatırım yaptınız? Bu yatırımın Türkiye ekonomisine yaratacağı değer ne olacak?

Biz bu yatırımın temelini Japon ortaklarımızla 3 Ocak’ta attık. 500 milyon dolarlık bu yatırımla beraber yüksek teknoloji ürünü soğuk

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.