“BİZİM İÇİN HER ŞEY YOLUNDA”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

dik. Cezayir başta olmak üzere Afrika’da Türk yatırımcılar açısından güzel fırsatların saklı olduğunu gözlemledik. Bu nedenle Cezayir’e yatırım kararı aldık.

Bugüne kadar bölgede ne kadarlık yatırım yaptınız? Şu anda kıtadaki konumunuz nedir?

Bugün Cezayir’in en büyük çelik üreticisiyiz. 2013’te üretime başlayan tesisimiz için yaklaşık 500 milyon dolar yatırım yaptık. Bu yıl mayıs ayında üretime başlayacak ikinci etap ile bu rakam 750 milyon dolara ulaşıyor. Yine 2 ay içinde temelini atacağımız üçüncü etap yatırımımızla 1,3 milyar dolarlık bir yatırıma daha başlıyoruz. Böylece Cezayir’e toplam yatırımımız 2 milyar doları bulacak. Yatırımlar tamamlandıktan sonra bugün günlük 3 bin 500 ton olan inşaat demiri üretimi 12 bin tona yükselecek.

Son dönemde Türk iş dünyasından birçok yatırımcının Afrika’ya ilgi gösterdiğini görüyoruz. Afrika Türk iş dünyası için nasıl bir potansiyel taşıyor?

Cezayir ve Afrika’nın daralan ihracat pazarlarına iyi bir alternatif oluşturacağı kanısındayız. Biz de Türk yatırımcıların Afrika’nın barındırdığı büyük fırsatları son yıllarda daha yakın takibe aldığını gözlemliyoruz. Tabii bu fırsatları sadece ürün alışverişi olarak değil, aynı zamanda sanayi ve üretim yatırımları olarak da değerlendirmeleri gerektiğinin altını çiziyoruz. Yeni pazarlar konusunda Türkiye’nin önündeki en büyük imkan Afrika kıtası. Afrika dünyanın en büyük yüzölçümüne ve en fazla nüfus yoğunluğuna sahip ikinci kıtası. Bu kıtayı iş insanlarımızın çok iyi değerlendirmesini öneriyorum. Tabii bu hemen bugünden yarına olacak bir iş değil. Afrika kıtasında 54 tane diplomatik ülke bulunuyor. Bunların her birinin ayrı kültürü ve dili var. Ben ül- ÖNÜMÜZE Bizim için her şey yolunda. Bir B planına gerek yok. Ülkemizin ekonomi yönetimine çok güveniyoruz. Planlarımızı onların bize tuttuğu ışık doğrultusunda yapıyoruz. Çünkü bir oraya bir buraya bakarsak yönümüzü şaşırırız. Biz önümüze bakıyoruz. İşimiz yatırım, üretim yapmak.

BAĞIRACAK BİR DURUM YOK

BAKIYORUZ

Ekonomi yönetimimiz de her şeyi gayet başarılı götürüyor. Bugünkü dalgalanmalar sadece Türkiye’ye has değil. Her şey paralel yürüyor. Dolar kuru artıyor, emtiaların fiyatları düşüyor. Bir taraftan da öyle bakmak lazım... Her şeye kötü yandan bakmamalı. Bir yandan enerji faturamız düşüyor, onların maliyetleri düşüyor. Genel olarak bas bas bağıracak bir durum söz konusu değil.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.