“ÖZKAYNAK İLİŞKİSİNİ İYİ YÖNETMEK LAZIM”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

BİZİ ÇOK ETKİLEMEDİ

Dolardaki hareketlilik bizi çok etkilemedi. Diğer şirketlerin pozisyonunu bilemeyiz. Ancak ihracat ağırlıklı çalışıyoruz. Neredeyse üretimimizin yarısına yakınını ihraç ediyoruz. Hem Euro hem dolar piyasalarına ihracat gerçekleştirdiğimiz için büyük bir etkilenme söz konusu değil.

GENEL FOTOĞRAF

Tabii ki piyasanın tek oyuncusu değiliz, bizim tek başına etkilenip etkilenmememiz de çok önemli değil. Müşterilerimizin, tedarikçilerimizin pozisyonlarına genel bir fotoğrafta bakıp yönetiyoruz. Ama şu an için öyle dikkat çekici bir etkilenme söz konusu değil. kemizdeki KOBİ niteliğindeki ya da daha büyük ölçekteki yatırımcılarımızın o bölgede çok sayıda fırsat bulacağını düşünüyorum.

Bu pazarda yatırım yapmak isteyenler nasıl hareket etmeli? Riskleri nasıl tartmalı?

Biz Tosyalı Holding olarak 3 farklı kıtada, Tosyalı Toyo ile birlikte sayıları 18’e varan tesisimizle üretim yapıyoruz. İş yaptığımız her ortamda, ekonomik göstergelerin yanı sıra bu bölgelerin kültürünü de tanımaya özen gösteriyoruz. Bu sadece Afrika için geçerli değil aynı zamanda Karadağ’da da üretimimiz bulunuyor. Japonya’nın lider çelik üreticisi Toyo ile birlikte Osmaniye’de yüksek teknolojiye sahip çelik üretimi için temel atıldı. Bunun dışında Amerika’dan Avrupa’ya ve Ortadoğu’ya ürünlerimiz 80’den fazla ülkeye ihraç ediliyor. Her bir bölgenin kendine has kültürü ve iş yapma alışkanlıkları olduğunu düşünüyoruz; ayrıca bu değerlere önem veriyoruz. Afrika’da yatırım yapacak Türk girişimcilere önerim, öncelikle buranın kültürünü tanımaya ve değerlerine dikkat etmeye özen göstermeleri olur.

Yılda 3,5 milyon ton çelik üretiyorsunuz. Bununla dünyadaki yeriniz nedir?

Cezayir’deki üretimimiz 30 ay sonra 4 milyon tona çıkacak. Şu anda 1,5 milyon ton üretim yapıyoruz. Mayıs ayında temelini atacağımız yatırımımızla 2,5 milyon ton ilave gelecek. 2020 yılına kadar 10 milyon tonun üzerinde üretim yapan bir çelik şirketi olacağız.

EKONOMİ YÖNETİMİNİN UYARISI

Tabii şirketler hep dolar olarak borç almışsa maliyeti artacak. Ona göre bu tür şirketlerin özkaynak ilişkisini iyi yönetmesi lazım. Eğer bütün gelirleriniz TL ise ve döviz borçlanmışsanız borçluluğunuz artar. Her zaman ekonomi yönetimimiz, eğer dolar geliriniz yoksa dolarla borçlanmayın diye uyarıyor.

BU İŞİN KIŞI DA GELİR…

Bu iktisadın kuralıdır, dövizle borçlanıyor ve TL ile satış yapıyorsanız bu işin bahar ayları olur ama kışı da gelir. İhracatınız varsa, o oranda borçlanmışsanız borcunuz artmaz da düşmez de… Bunu yöneten şirketler için bir sorun söz konusu değil. Bu rakamlarla dünyada ilk 20-30 üretici arasına gireriz diye tahmin ediyorum.

Farklı sektörlerdeki fırsatlarla ilgileniyor musunuz? Hayır, sadece işimize bakıyoruz. Bu dönemde riske bakış açınız değişti mi? Yok, biz planladığımız yatırımlarımıza hız kesmeden devam ediyoruz. Sadece bu yıl 3 milyar dolar yatırıma başladık. Bundan sonra da hedeflerimiz doğrultusunda gideriz. Biz piyasa odaklı değil, hedef odaklı bir şirketiz. Hedeflerimiz belli, hedeflerimize de sektirmeden yürüyoruz. 2020 yılında 10 milyon tonun üzerinde üretim yapan bir çelik şirketi olacağınızı söylediniz… Bu hacme ulaştığınızda Türkiye’deki cironuz ne olur?

Tosyalı Holding olarak 2014’ü 3 milyar doların üzerinde bir ciroyla kapattık. 2015 hedef ciromuz ise 3,5 milyar doların üzerinde. 2020 için öngördüğümüz rakam 10 milyar dolar.

Yeni dönemde hangi fırsatlara ilgi duyuyorsunuz, satın almalar olacak mı?

Fizibilitesi yüksek ve bizim gücümüze güç katacak yatırım fırsatlarını çok dikkatlice değerlendiriyoruz. Daha çok sıfırdan yatırım fırsatları ilgimizi çekiyor; ancak Karadağ’da olduğu gibi yapılabilir olduğu sürece alım da olabilir.

Kuşkusuz planlarımız sadece Afrika’yla sınırlı değil. Örneğin Doğu Bloku ülkelerinden çok teklif geliyor. Amerika’da çok ciddi yatırım imkânları olduğunu gözlemliyoruz. Bölge önemli değil; önemli olan yatırım yapacağımız pazarın ihracat kapasitesine sahip olması.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.