“PRENS, PRENSES VE KAHRAMANLARIMIZA TEŞEKKÜRLER”

Capital (Turkey) - - DÜNYASI - Grubumuzda muhtelif görevlerde bulunmama rağmen, ticaretin satış kısmında olmayı da asla istemedim. Kendimi bu işe hiç yatkın göremedim. Ne kadar uğraştıysam da kelimeleri yumuşatmak yerine mühendislik edasından olsa gerek hep köşeli kullandım. O nedenle

Doğanlar Yatırım Holding Yönetim Kurulu Başkanı Davut Doğan’ın hayatında çok önemli bir isim var. 1987 yılında Davut Doğan memurluktan istifa edip Biga’ya geldiğinde kardeşleriyle birlikte Doğtaş’ı kurmuş ancak o dönemde kardeşler çok küçükmüş. Doğan, memurken birlikte çalıştığı, “Doğan ağabey” dediği ve çok güvendiği Doğan Türkmen’e iş teklif etmiş. “Sana ihtiyacım var, gel birlikte çalışalım” demiş. Türkmen de memurluktan istifa ederek Doğan’ın Çanakkale’de açtığı Doğtaş mağazasının başına geçmiş. Davut Doğan, sağ kolu Türkmen’i şöyle anlatıyor: “Sonra Edremit’te mağaza bulup açalım dedim. Oraya yerleşti ve Edremit’te mağazamızı yönetti. Çanakkale’de süpermarket ihtiyacı vardı. Bizim için yeni bir iş kolu olan gıdanın başına geçti. 3 marketimiz olunca, kârlı bir şekilde Carrefoursa’ya devrettik. ‘Yurtdışında şirket kuralım. Makedonya ya yerleşir misin’ dedim. Anında karar verip Makedonya’ya yerleşti ve Balkan ülkelerindeki pazarımızı yönetti.

Şimdi de holdingimizin yönetim kurulu üyeliği ve köfte dükkanları zincirimiz Kufta’ların başında bulunu-

CAN SIKICI KONULAR

Çalışma hayatım boyunca, ticari konuları konuşmaktan ne kadar uzak durmaya çalıştıysam, mühendislik konularını konuşmaktan bir o kadar büyük haz aldım. Bunda içgüdülerimin haricinde almış olduğum mühendislik eğitiminin de muhakkak önemli bir etkisi var. Ticari konular genelde alım, satım, kâr, zarar, alacak, verecek, pazar, maliyet kısaca can sıkıcı ve kontrolü çoğu kez elinizde olmayan şeyler. Piyasa koşullarında oluşan herhangi bir olumsuzluk, insanı her an huzursuz etmeye yeter.

SATIŞTA SINIFI GEÇEMEDİM

yor. Çanakkale’deki Troy AVM’mizi de yönetiyor. Yani her zaman sağ kolum olarak çalıştı. Verdiğim tüm işleri gözüm arkada kalmadan yapılandırdı ve belli bir yere getirdi. Memurluktan bana güvenerek istifa etmişti. Mağaza müdürlüğü yapmıştı. Şimdi ise holdingde dışarıdan ilk yönetim kurulu üyemiz oldu. 35 yıldır tanışıyoruz. 25 yıldır da şirkette beraberiz.” Hulusi Derici, Türkiye’nin en önemli reklamcılarından biri. Zeki Triko ve Audi reklamlarıyla unutulmazlar arasında yer alıyor. Dahi reklamcılardan biri olarak anılan Derici’nin de iş hayatında iyi olmadığını itiraf ettiği konular var. Ve tabii bu konularda kendisini tamamlayan gizli bir kahramanı.

FATİH’İN TATLI DİLİ

Kardeşim Fatih’i üniversite eğitimi sonrası askerliğini bitirince yardımıma koşsun diye babam İnegöl’e İsko’ya yanıma yolladı. Fatih küçüklüğünden beri tatlı dilli, kelimeleri yumuşatarak kullanma becerisinde mahir biridir. 3-4 yıl içinde işe iyice ısındıktan sonra onun öne çıkan bu halini değerlendirip, aramızda görev paylaşımı yaptık. O satışa odaklandı, ben işletmeye. Sonuçta her ikimiz de asıl iyi olduğumuz kulvarlarda koşmaya başladık ve zincirin halkalarını kuvvetlendirdik.

EN BÜYÜK DESTEKÇİLERİM

Sonraki yıllarda ben grubun enerji ve diğer işlerine odaklanmaya başlayınca, Fatih İsko’da her konuya bakmaya başladı. Boynuz kulağı geçti. Her ne kadar günlük işlerden çekilse de ağabeyim Abdulkadir Konukoğlu’nu anlatmama zaten gerek yok. Gaziantep’te kardeşlerim Adil ve Hakan, yeğenlerim Sami ve Cengiz, eniştem Tansu Tuğlu, İstanbul’da oğlum Turgut her zaman en büyük destekçilerim oldular. Gerek üretim, gerekse ticaret tam bir takım oyunu. Grubun başarısında emeği geçen her bir takım arkadaşımız, vazgeçilmez prenslerimiz, prenseslerimiz ve kahramanlarımız. Hepsine sonsuz teşekkürlerimizi ve şükranlarımız sunuyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.