“HER YIL 100 ŞİRKETE BAKARIZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Bu nasıl bir süreç?

3-4 yıl sürebiliyor. Örneğin 4 yıldır radarımda olan, defalarca görüştüğüm, hayır cevabı aldığım ama peşini bırakmadığım bir iş var. Şimdi yine görüştüm, ciddi bir aşamaya geldik. Türkiye’de bir iş olduğu için gizlilik prensibi nedeniyle daha fazla bilgi veremem.

Bir başka iş olarak Fransa’da bir metal şirketi var. O da 3 yıldır radarımızda. Devamlı olarak finansallarını inceliyoruz. Nisan sonunda CEO’su ile Türkiye’de bir görüşmemiz olacak.

4-5 PROJE BEKLİYORUZ

Her yıl onlarca satın alma ve birleşme bize gelir. Örneğin 2015 ilk çeyrekte 50’den fazla satın alma ve birleşme projesine baktık. Bunların 5’i ile veri odasına giriş için imza attık. Henüz veri odasına girmeyip teklif verdiğimiz ve değerlendirme beklediğimiz 4-5 proje var. Hepsi birden olur mu? Olmaz tabii. Ama en az birkaçı olacak.

NASIL BİR SÜREÇ?

Genel olarak bize her yıl 100’ün üzerinde işlem bilgisi mutlaka geliyor. Onlara bakıyoruz. Bir süzgeçten geçiriyoruz. 40-50’ye düşüyor. Bunları daha detaylı izliyoruz. Onların içinden de elemeler oluyor. Sayı 10-15’e iniyor. Bazen ihalede kaybediyoruz, bazen verilerini inceleyince vazgeçiyoruz. Açıkçası her yıl bu süreçlere ciddi bir para harcıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.