“TÜRKİYE’DE HENÜZ GERÇEK FIRSATLAR OLUŞMADI”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

10 YILDIR İHALE ALAMADIM

Yurtdışında tam anlamıyla satın alma sihirbazıyım. Ama bakarsanız Türkiye’de 2004’ten beri yapılan hiçbir ihalede başarılı olamadım. Neden? Çünkü Türkiye’de yaptığınız hiçbir fiyatlama, hiçbir hesap ihale odasında tutmuyor. İnsanlar da alıp sonradan “Ben ne yaptım” diyorlar. Böyle çok örnek var. Fiyatlar tamamen rasyonellikten uzak bir noktaya geliyor.

DÖKÜLMELER OLACAK

Dışarıda şu an çok kelepir şirketler var. Türkiye’de pahalı bir şirket alacağıma, yurtdışında çok daha düşük fiyata alıp büyütürüm daha iyi. Çünkü bunu yönetebilen bir işadamıyım. Bence Türkiye’de henüz gerçek fırsatlar oluşmadı. 3 yıl içinde her sektörde epey bir dökülme olacağını öngörüyorum. Asıl fırsatlar o zaman doğacak. İnsanlar ayakta durmasını öğrenecek. Duramayanlar da piyasadan çekilecek.

DIŞA AÇILMALIYIZ

Eğer “Türkiye 2023’te dünyanın en büyük 10 ekonomisinden biri olacak” diyorsak, global oyuncu olmak zorundayız. Çünkü sadece yabancı yatırımcının buraya gelmesiyle bu kadar büyüyemezsiniz. Sizin de yurtdışına gidip global yatırımcı olmanız gerekiyor. Dünyanın en büyük ilk 10 ekonomisine bakarsanız, her ülkede yatırımları olduğunu görürsünüz. Türkiye’nin de böyle olması gerekiyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.