“BİRKAÇ ÜLKEDE DAHA VAROLACAĞIZ”

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

SIRADAKİ ÜLKELER

Türkiye dahil 19 ülkedeyiz. Bulunduğumuz birçok ülkede oradaki en büyük Türk yatırımcı sıfatını taşıyoruz. Örneğin Malta, İsveç ve Norveç’te 3 limanımız var. O 3 ülkedeki en büyük Türk yatırımcısıyız. Kazakistan’da yine öyle. Yakın zamanda Fildişi Sahilleri’ne yatırımımız oldu ve orada da en büyük Türk yatırımcı olduk. Yurtdışında madencilik, liman ve gübre ağırlıklı satın alma fırsatlarına bakıyoruz. Şu an Meksika, Ekvador, Peru var. Latin Amerika’da Kolombiya’nın yanında birkaç ülkede daha olacağız. Yurtdışı sayısı artacak. Avrupa’da radarımızda İspanya, Portekiz, Litvanya var.

İLK 100 GÜN PROGRAMI

Bizim “İlk 100 Gün” (First 100 Days) adında bir programımız var. Bu standart bir sistem. Yaptığımız tüm yatırımlara, nerede olursa olsun bu yönetim sistemimizi uyguluyoruz. Satışından üretimine, lojistiğinden muhasebesine kadar bu sistemi kalıp gibi koyuyoruz. Bu uyum ve standardizasyon yüzde 80’e kadar çıkıyor. Kalan yüzde 20 ise lokalizasyon oluyor. O da olmak zorunda. Sonuçta yerel gümrük, yerel mevzuatlar, vergisel düzenlemeler var. Bir kez kurduktan sonra çok rahat bir kontrol oluyor.

Gübrede, zaten Türkiye’de ilk 3’teyiz. 2015’i gübrede yurtdışında büyüme yılı olarak ilan ettik. Farklı ülkelerde toplam 8 satın alma projesine bakıyoruz. Bunlardan birkaçı muhakkak gerçekleşecek. Enerjide 2023 yılında 5.000 MW’ye ulaşma hedefimiz var. 2023’e kadar enerjide önemli bir oyuncu olacağız. Madende çok büyüdük. Eti Krom’u 2004’te özelleştirmeden aldığımızda 120 milyon dolar zarar etmiş, bütün madenleri kapalı, maaşları ödeyemeyen bir işletmeydi. Aldıktan sonra iyileştirdik, 2008’de rakibini aldık. Şu anda kromda dünyada 4’üncü büyük oyuncuyuz. 10 yıl sonra nerede olacaksınız? Şimdiye kadar global arenada kazandığımız başarılar bize daha çok özgüven getiriyor. Yeni başarılar için bize cesaret veriyor. O yüzden yurtdışında Türkiye’den daha hızlı büyüyoruz. Çünkü Türkiye’de bürokrasi nedeniyle, hantallık nedeniyle o hızı yakalayamıyoruz.

Şu anda yapılan değerlendirmelere göre grubumuzun piyasa değeri 9,6 milyar dolar civarında. Tüm bu planlarımız gerçekleştiğinde, 2025 yılında bu piyasa değerinin 25-30 milyar dolara çıkmaması için hiçbir neden yok. Geleceğe çok ciddi bakıyoruz. Grup olarak doğru yoldayız, çünkü doğru projelere odaklanmış durumdayız.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.