“ENERJİDE BÜYÜK BİR SATIN ALMA PLANIMIZ VAR”

Capital (Turkey) - - ANALİZ -

yor. Gider kontrolü ve maliyet azaltma faaliyetlerinin de devam edeceğini açıklayan Özdilek, “Büyüme konusunda agresif değil, temkinli ve sağlam temelleri olan bir strateji ile hareket ediyoruz. 2015 yılının 2014’ten ne daha iyi ne de daha kötü olacağını öngörüyoruz. Perakende operasyonlarımızda yüzde 14 büyüyeceğiz. Reel büyümemiz ise yüzde 5 olacak” diyor.

Özdilek Grubu havlu üretiminde Avrupa’da birinci, dünyada ise ilk 10 marka içinde yer alıyor. Türkiye’de ise pazarın yüzde 30’una sahip. Grup ayrıca tarım ve hayvancılık, turizm-otelcilik, hava taksi, sigorta, AVM ve perakende mağazacılık sektörlerinde de faaliyet göste-

MAĞAZACILIK GENİŞLEYECEK

Boydak Holding olarak 2014 yılında ciromuz 6,5 milyar TL olarak gerçekleşti. 2015 yılında ajandamızın en önemli maddelerinin enerji ve mobilya sektöründeki yatırımlarımız olduğunu söyleyebilirim. Enerji sektöründe büyük bir yatırım ve yeni satın alma planımız var. Lokomotif sektörümüz mobilyada ise tüm dünyada mağazacılık ağımızı genişletmeyi hedefliyoruz.

YÜZDE 10 BÜYÜRÜZ

Türkiye ekonomisi eski kötü günleri çoktan geride bıraktı ve sağlam temellere oturdu. Bunun yanında önümüzdeki haziran ayında yeni bir seçim süreci Türkiye’yi bekliyor. Bu açıdan piyasada seçim dönemlerine özel biraz yavaşlama olsa da bizim gibi büyük oyuncuları olan sektörlerin bu konuda fizibilitelerini tamamlamış olduğunu ve sorun yaşamayacaklarını söyleyebiliriz. Boydak Holding olarak 2015 yılı büyüme hedefimizi yüzde 10 olarak belirledik. 500 MİLYON DOLAR YATIRIM 2015 ve 2016 yılları için grup olarak yaklaşık 500 milyon dolarlık bir yatırım yapmayı planlıyoruz. Bu tutarın faaliyet alanlarımıza göre dağılımı Anadolu’nun devlerinin ajandalarının en önemli bir diğer maddesi globalleşme hayallerini gerçekleştirmek. ise şöyle: enerji 300 milyon dolar, genişleme/tevsi yatırımları 150 milyon dolar ve yeni fabrika yatırımı 50 milyon dolar. Ayrıca gerek tekstil gerekse otomotiv sektörüne hizmet verecek olan Türkiye’nin en büyük poliüretan tesisini de 50 milyon dolarlık yatırımla ülkemize kazandırmayı planlıyoruz.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.