NASIL YARARLANIYOR?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

PROBLEMİ GİDERİYOR

UPS, büyük veriyi kullanarak Amerika’daki 60 bin aracını anlık olarak takip ediyor. Şirket, araçların farklı parçalarına sensörler yerleştiriyor. Böylece, arıza yapmaya aday parçalar, yolda daha ciddi bir sıkıntıya yol açmadan değiştirilebiliyor. Stokların durumu aktarılıyor. Üretim hatlarında bir problem varsa, şirket o problemi anında bulup gideriyor.

BİLGİ SAĞLIYOR

Başka sensörler, evlerde ve şirketlerde elektrik kullanımındaki değişiklikleri ve bu değişikliklerin elektriğin fiyatına etkisini anlık olarak izliyor. AVM’lerde sensörler satış ve pazarlama departmanlarına müşterilerin hangi ürünlere baktığını, hangilerini eline alıp incelediğini, hangilerini rafa geri koyup hangilerini satın aldığını söylüyor.

KORUNMASI GEREKENLER

2013’te Pekin’deki ABD Büyükelçiliği çatısına yerleştirilen sensörler, başkentteki karbon salımı konusunda saatlik rapor aktardı. Bu veriler, anlık olarak internette yayınlandı ve halk, tehlike yaratan kirliliğe karşı uyarıldı. IBM, havaya ve toprağa sensör yerleştirerek muhtemel sağanak yağış ve toprak kaymalarını 2 gün önceden belirliyor ve yetkililere haber veriyor.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.