14,4 TRİLYON DOLARLIK TASARRUF

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

HAVACILIKTAKİ TABLO

Enerji çok önemli. Bugün Cisco Systems’a göre 2022 yılına kadar nesnelerin interneti sayesinde 14,4 triyon dolarlık maliyet tasarrufu ve gelir sağlanacağı öngörülüyor. Örneğin havacılık sektöründe büyük verinin trafiği yönlendirmesi, ekipmanın takibi ve onarımların zamanında yapılması sayesinde elde edilecek yakıt tasarrufunun oranı sadece yüzde 1 bile olsa bu 15 yılda 30 milyar doların üzerinde bir tasarruf demek oluyor.

ALTYAPILAR DEĞİŞECEK

Telekom, elektrik, dağıtım, ulaşım, tüketici elektroniği, BT, lojistik ve üretim sektörlerinin hepsi altyapılarını değiştirmek zorunda kalacak. Türkiye’de fosil kaynaklı enerjiyi bitirmek durumundasınız. O alternatif enerjileri kullanacak altyapıyı sağlamalısınız. Örneğin ofisleri, iş yerlerini, evleri o tip binalara dönüştürmelisiniz. Ulaşım sisteminizi de bu altyapıya uygun hale getirmelisiniz.

KİMLER KAYBEDECEK?

Yapılacak çok şey var ama ne yapacağınız çok önemli. Avrupa, altyapıyla ilgili projelere 2012’de 471 milyar dolar yatırım yaptı. Ama yatırım yaptığı alan birinci ve ikinci sanayi devrimine yönelikti. Her kim ikinci sanayi devrimine yönelik yatırım yaparsa kaybeder. Pazar liderlerinin önemli bir kısmı eski teknolojilere saplanıp kaldığı için son yıllarda iflas bayrağını çekti. Sektör uzmanlarına göre küçük kapasiteli güneş ve rüzgar gücü toplama teknolojisi, 15 yıl içinde aynen cep telefonu kadar ucuzlamış olacak.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.