AVRUPA NASIL DİJİTALLEŞTİ?

Capital (Turkey) - - SÖYLEŞİ -

Yeni ekonomik sistemin en önemli belirleyicilerinden biri de enerji olacak. Ülkeler ve şirketler bu konuda neler yapıyor?

2013’te Almanya’da elektriğin yüzde 20’si yenilenebilir enerjiden elde ediliyordu. Ülke 2020’ye kadar yenilenebilir kaynaklardan üretilen enerji oranını yüzde 35’e çıkaracak. Almanya’da 1 milyon bina son 10 yılda yapılan çalışmalarla çevreci mikro enerji üretim tesisine dönüştürüldü. BP 2011 yılında yayınladığı küresel enerji raporunda, güneş enerjisi kapasitenin o yıl yüzde 73 arttığını açıkladı. Toplam üretim 5 yıl öncesine göre 10 kat yükseldi. Güneş enerjisi kapasitesi, son 20 yıl süresince her 2 yılda bir iki katına çıktı ve duracağa benzemiyor.

EN VERİMLİ TİCARET ALANI

AB’de ekonomi yavaşlıyor, verimlilik tükeniyor ve işsizlik artıyor. Bu nedenle Avrupa’yı 2015-2020 yılları arasında yüksek teknoloji yardımıyla dünyanın en verimli ticaret alanı yapmayı hedefliyoruz. Bu plana Dijital Avrupa dedik. Avrupa’nın dijitalleşmesinden kasıt; genişbantın yaygınlaşması, bedava kablosuz ağ veya büyük veriden öte bir şey. Dijital ekonomi, her ticari sektörü geliştiriyor, yeni ekonomik fırsatlara açıyor, milyonlarca insanı tekrar işe sokuyor ve tutarlı düşük karbon toplumu haline getirecek bir çalışmayı barındırıyor.

14 MİLYON SENSÖR

Bugün 14 milyar sensor var. Yollarda, üretimde, ofislerde, evlerde, mağazalarda, araçlarda… 2030 yılında 100 trilyona ulaşacak. Ürün ve hizmetlerin marjinal maliyeti Dijital Avrupa planı çerçevesinde sıfıra inecek. Milyonlarca üretici ve tüketici nesnelerin internetini kullanacak. Ortak kaynak ekonomisi büyüyecek.

YENİ İŞ FİKİRLERİ

Almanya’da her yıl enerji gittikçe ucuzlayacak. Enerji üretimindeki marjinal maliyet neredeyse sıfıra indi. Tüm bunlar yeni iş fikri. Almanya’da büyüyen biri enerji sektörünün lider şirketlerinden biri olan ENBW. Bu tip şirketler 7 yıl öncesine kadar bu kadar büyük değildi. 7 yıl içinde ne oldu dersiniz? Yani müzik endüstrisine, gazete ve dergicilik sektörüne ve kitap endüstrisine ne oldu dersiniz? Binlerce küçük oyuncu sıfır marjinal maliyetten yararlandı. Maliyet ve kaynakları paylaştı.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.