BÜYÜK ŞİRKETLERİN DİJİTAL MÜDÜRE İHTİYACI VAR

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

Şirketler dijital pazarlama müdürü istihdam etmeli mi? Dijital kampanyaları üçüncü taraflarla idare etmek bugünün rekabet ortamında çok mu zor olur? departmanının aslında pazarlamanın her yönünü çok iyi bilen daha çok sayıda “kıdemli” yöneticiye ihtiyacı vardır.

Yıllar önce televizyonlar ilk defa ortaya çıkmaya başladığında reklam ajansları bu işle ilgilenmeleri için televizyon uzmanlarını işe almıştı. Tıpkı günümüzde reklam ajanslarının dijital uzmanlarını işe almaları gibi. Ancak bugün reklam ajansları, hem televizyonda hem yazılı basında yetenekli metin yazarlarını ve sanat yönetmenlerini işe almayı tercih ediyor. Radyoda da böyle. Bir başka ifadeyle uzmanlar yerine kıdemli yöneticiler işe alınıyor.

Benim görüşüme göre uzun vadede televizyon işlevi gibi dijital işlevi de bir uzmanlık alanı olarak ortadan kaybolacak ve geleneksel pazarlamanın içinde eriyip gidecek.

Chobani adındaki şirketi şu anda Amerika’da Yunan yoğurdu üretiminde lider marka ve Hamdi Ulukaya da artık bir dolar milyoneri. Chobani aslında Yunan yoğurdu hakkında dikkate değer boyutta tanıtım yapabildiği için bu kadar başarılı oldu. Yani eğer sizin şirketiniz de yeni kategorilerde çığır açan yeni ürünler (tıpkı Yunan yoğurdu gibi) geliştirebilirse o zaman onları piyasaya pahalı reklam ve promosyon kampanyaları yerine pahalı olmayan PR teknikleriyle sürebiliyor durumda olmanız gerekir.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.