HAMDİ ULUKAYA’NIN BAŞARISI

Capital (Turkey) - - PAZARLAMA -

sizin şirketinizin ölçeğine bağlı. Küçük bir şirket, dijital pazarlama müdürü istihdam etme maliyetinin altından kalkamaz. Onun yerine dijital işlerin şirketteki pazarlama müdürünün ya da başka birinin yarım-zamanlı işi olması gerekir.

Büyük bir şirketin ise şirketteki pazarlama koordinatörüne rapor verecek şekilde tam zamanlı bir dijital müdürü işe alması şarttır. Orta ölçekli şirketlerde durum şartlara göre değişir. Ancak yine de dijital işlevin pazarlama veya marka müdürlerinin kontrolünde olması en idealidir. Pazarlama

Temel olarak iki tür yeni ürün vardır: Rakip ürünlerden daha iyi olan yeni ürünler ve yeni bir kategoride ilk olan yeni ürünler.

Eğer sizin AR-GE departmanınız birinci türden yani rakiplerinizin ürünlerinden daha iyi olacak cinsten bir yeni ürün geliştiriyorsa o zaman gerçekten onları piyasaya sürmenin maliyetinin altından kalkamazsınız. Başarılı olmak için reklama dikkate değer boyutta para harcamanız veya ürünlerin lansmanı için ciddi promosyonlara gitmeniz gerekir.

Diğer yandan, eğer AR-GE departmanınız ikinci türden, yani yeni bir kategoride ilk olacak yeni bir ürün geliştiriyorsa o zaman onları piyasaya sürebilirsiniz. Ancak reklama veya promosyona harcayacağınız parayla değil, PR veya halkla ilişkiler kampanyalarıyla.

“Yeni ve farklı” olan ürünlere medya her zaman ilgi gösterir. Türkiye kökenli bir göçmen olan Hamdi Ulukaya, 10 yıl önce Amerika’da yoğurt üreten bir tesis satın almıştı. Ulukaya, burada ABD’de geleneksel olan meyveli yoğurt üretimine gitmek yerine Avrupa’da oldukça tanınan ama Amerikalıların çoğuna yabancı olan bir yoğurt türünü yani “Yunan yoğurdu”nu piyasaya sürmüştü.

Newspapers in Turkish

Newspapers from Turkey

© PressReader. All rights reserved.